Sukces 20. misji europejskiej rakiety Vega

0 komentarzy

16 listopada odbyła się misja VV20, podczas której rakieta Vega wyniosła na orbitę trzy satelity CERES. To już trzeci start tego pojazdu w tym roku, a dwunasty dla Arianespace. Rakieta z rodziny tego przedsiębiorstwa wystartowała z Gujańskiego Centrum Kosmicznego po raz trzysetny. Rakieta oderwała się od Ziemi o 10:27, a separacja satelitów nastąpiła po 56 min 44 sek.

Satelity CERES zostały zaprojektowane dla francuskich sił zbrojnych w projekcie nadzorowanym przez agencję do spraw bezpieczeństwa DGA i we współpracy z agencją kosmiczną CNES. Zbudowane przez Airbus Defense and Space z udziałem firmy Thales Defence Mission Systems odpowiedzialnej za systemy obsługi naziemnej. Satelity wyniesione na niską orbitę okołoziemską zaprogramowane są do odbierania sygnału SIGINT (signals intelligence – rozpoznanie elektromagnetyczne).

Wizualizacja satelitów CERES. Źródło: Arianespace.

Vega to czterostopniowa, najmniejsza rakieta z rodziny Arianespace wykorzystywana do wynoszenia na orbitę małych i średniej wielkości satelitów. Pierwszy stopień zasilany jest silnikiem P80, drugi Zefiro-23, trzeci Zefiro-9, wszystkie napędzane paliwem stałym. Czwarty stopień nazwany AVUM (Attitude & Vernier Upper Module) posiada silnik RD-869, który jako jedyny korzysta z paliwa ciekłego. Rakieta mierzy 29,9 m i jest szeroka na 3,025 m, a ładunek osłaniały owiewki o przekątnej 2,6 m.

Zgodnie z zapowiedziami kolejna misja przypadnie już następczyni, czyli rakiecie Vega-C, której debiut nastąpi w 2022 roku. Przy zachowaniu tych samych kosztów, Vega-C będzie potężniejszą wersją Vegi, zdolną wynieść o 800 kg ładunku więcej. Po części będzie to możliwe dzięki używaniu silnika P120C, który będzie również wykorzystywany jako booster dla Ariane 6, co pozwoli na produkcję tego silnika na dużą skalę.

Nagranie ze startu. Źródło: Arianespace.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.