Wyciek w rosyjskim module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0 komentarzy
Zdjęcie: Thomas Pesquet
Zdjęcie: Thomas Pesquet

9 października na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał miejsce kolejny wyciek. Jego źródłem był rosyjski wielozadaniowy moduł MLM Nauka, z którego w niekontrolowany sposób wydostawał się płyn chłodzący. Problem zauważył zespół kontroli misji, a następnie awarię potwierdziła astronautka NASA Jasmin Moghbeli. Jak się okazało, płyn wyciekał z jednego z dwóch radiatorów Nauki, która stanowi część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od zaledwie dwóch lat. Czy załodze w związku z jego awarią grozi niebezpieczeństwo?

Roskosmos twierdzi, że nie. Problem wystąpił bowiem w zapasowym radiatorze, który został zresztą przeniesiony na nowy moduł Nauka z modułu Rasswiet. Rosyjska agencja uważa, że główny system utrzymania temperatury działa prawidłowo, a wyciek w żaden sposób nie wpłynął na załogę. Miejsce wycieku ma zostać jeszcze przebadane przez kosmonautów podczas spaceru kosmicznego zaplanowanego na 25 października. Dodajmy również, że nie wiemy ile płynu chłodzącego dostało się na zewnątrz.

Jest to trzeci wyciek rosyjskiej konstrukcji na ISS w niespełna rok. Wcześniej płyn chłodzący wyciekał z załogowego statku Sojuz, a następnie z towarowego Progressa. Zarówno rosyjska, jak i amerykańska agencja kosmiczna, jako przyczynę wskazała uderzenie zewnętrznego obiektu.

Czytaj podobne posty