Krok POLSA w stronę budowy nowego obserwatorium kosmicznego w Polsce

0 komentarzy
Zawarcie porozumienia pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Politechniką Rzeszowską. (POLSA)
Zawarcie porozumienia pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Politechniką Rzeszowską. (POLSA)

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) 21 kwietnia 2022 roku zawarła porozumienie, które tworzy podwaliny pod przyszłą budowę obserwatorium przestrzeni kosmicznej w Bieszczadach. Niezbędne dokumenty zostały podpisane przez prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochnę oraz rektora Politechniki Rzeszowkiej prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika.

W całym wydarzeniu uczestniczyli dodatkowo Ewa Leniart (wojewoda podkarpacki) i Władysław Ortyl (marszałek województwa podkarpackiego). Obserwatorium ma powstać na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, około 13 kilometrów na południowy wschód od Sanoka. Polska Agencja Kosmiczna w ramach tej umowy ma zapewnić przeprowadzenie prac budowlanych oraz instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji. Obserwacja, jak zaznaczył w swojej wypowiedzi prezes POLSA, ma opierać się głównie na wyszukiwaniu i śledzeniu sztucznych satelitów orbitujących wokół naszego globu.

Nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską pozwoli na szersze jego wykorzystanie. W szczególności umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych.

Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wrochna podkreślił również, że takie działania są konieczne, aby przy ciągle rosnącej liczbie satelitów zapewnione było bezpieczeństwo w kosmosie. Na konferencji powiedziano też, że budowa obserwatorium w Bezmiechowej przyczyni się do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce, a w szczególności właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa.

Podpisywanie dokumentów przez prezesa POLSA Grzegorza Wrochnę oraz rektora Politechniki Rzeszowskiej Piotra Koszelnika. (POLSA)

Wykorzystanie przyszłego obserwatorium do SST, czyli rozwijając skrót wykrywania i śledzenia sztucznych obiektów satelitarnych Ziemi, wpisuje się do obecnie prowadzonej przez POLSA polityki, w której bezpieczeństwo kosmiczne należy do priorytetów agencji. Aktualnie POLSA pozyskuje dane przede wszystkim w postaci pomiarów astrometrycznych. Takie obserwacje wymagają odpowiedniego sprzętu oraz kompetencji. Pamiętajmy, że obiekty satelitarne poruszają się ruchem niegwiazdowym – z bardzo dużymi prędkościami. Ponadto są to obiekty o różnej i często zmiennej jasności, co dodatkowo utrudnia ich obserwacje optyczne.

Oprócz tego ma ono pozwolić na testowanie nowych rozwiązań technologicznych, testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych czy realizację projektów przy współpracy z innymi instytucjami w Polsce. Zielone światło na realizację tego przedsięwzięcia to efekt rozmów prowadzonych pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną i Politechniką Rzeszowską od października 2020.

To ambitne przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać infrastrukturę i potencjał badawczo-naukowy pracowników Politechniki Rzeszowskiej, którzy od wielu lat specjalizują się m.in. w tematyce lotniczej i kosmicznej. Mamy doświadczenie, mamy ludzi i odpowiednie zaplecze, aby temu sprostać.

Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowkiej.

Oprócz tego Koszelnik zauważył, że projekt ten powinien wzmocnić potencjał wzrostu badań naukowych, zarówno w obszarze technologii kosmicznych, jak i technik satelitarnych. Zaznaczył on również, że lotnictwo i kosmonautyka to jedna z wiodących dyscyplin naukowych na Politechnice Rzeszowskiej za sprawą obecności w regionie przemysłu lotniczego.

Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej (Piotr Szymański i Radosław Górzeński – Aeroklub Poznański)

Czemu akurat Bieszczady zostały wybrane do tego przedsięwzięcia? Pod uwagę brano takie przeszkody w obserwacjach jak zanieczyszczenia światłem czy przejrzystość atmosfery. Warto zwrócić uwagę także, że ilość obserwacji uzależniona jest od średniej ilości pogodnych nocy, których w Polsce jest 50-80 w całym roku.

Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej ujrzeć można lądowisko położone na niezalesionej części zbocza w paśmie Gór Słonnych, zabudowania lotniskowe, hangar, budynek główny ośrodka i domek pilota. Lądowisko przeznaczone jest do startów i lądowań wykonywanych zgodnie z przepisami dla lotów z widocznością w dzień i w nocy. Oprócz lotów szybowcowych, odbywają się tam także loty na lotniach i paralotniach.

Przechodząc już do podsumowania, na pewno cieszy każdy nowy projekt rozwijający sektor kosmiczny w naszym kraju. Choć plany nie są do końca jasne, a zatem trudno powiedzieć kiedy całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, na pewno z ciekawością będziemy śledzić dalsze komunikaty w tej sprawie. Trzymamy kciuki za to, żeby Bieszczady stały się nie tylko dobrym miejscem do obserwacji gwiazd, ale również poruszających się z prędkością 8 km/s stworzonych przez ludzi satelitów.

Źródła: POLSA, aos-bezmiechowa.pl

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.