Aktywa Virgin Orbit sprzedane na aukcji

0 komentarzy
Cosmic Girl (zdjęcie: Virgin Orbit)
Cosmic Girl (zdjęcie: Virgin Orbit)

Virgin Orbit, firma zajmująca się wynoszeniem satelitów, która złożyła wniosek o upadłość około dwa miesiące temu, zdecydowała się zakończyć działalność i sprzedać kluczowe aktywa o wartości ponad 35 milionów dolarów trzem firmom z branży kosmicznej. Zwycięzcami procesu sprzedaży, który zakończył się aukcją upadłościową w poniedziałek 22 maja, są trzy firmy z branży astronautycznej — Stratolaunch, Launcher i Rocket Lab, wszystkie z siedzibą w Kalifornii.

Samolot Cosmic Girl, czyli zmodyfikowany Boeing 747 odpowiedzialny za wynoszenie rakiety LauncherOne do stratosfery, stanie się własnością Stratolaunch, która dołączy go do własnej floty. Firma Stratolaunch od 30 lat rozwija technologie związane ze startem rakiet z wyższych warstw atmosfery. Startup Launcher z kolei wygrał aukcję składając ofertę o wartości 2,7 miliona dolarów na obiekt testowy Virgin Orbit w Mojave, w Kalifornii. Umowa obejmuje stanowiska do testowania silników rakietowych, hangar samolotów i powiązane maszyny.

Rocket Lab, prywatna firma kosmiczna świadcząca m.in. usługi wystrzeliwania małych satelitów, została wybrana jako zwycięzca aukcji na siedzibę główną Virgin Orbit i zakład produkcyjny w Long Beach, w Kalifornii. Umowa opiewa na kwotę 16,1 miliona dolarów i obejmuje 13 400 metrów kwadratowych przestrzeni, drukarki 3D, specjalistyczną maszynę do spawania zbiorników i inne urządzenia znajdujące się na miejscu. Rocket Lab ma nadzieję wykorzystać te aktywa do rozwoju swojej nowej rakiety, nazwanej Neutron, której debiut jest zaplanowany na 2024 rok.

Siedziba Virgin Orbin (zdjęcie: VO)

Virgin Orbit wykonało w latach 2021 – 2022 cztery udane starty rakiety LauncherOne. W styczniu tego roku doświadczyła nieudanej misji, która skutkowała utratą dziewięciu satelitów. W momencie złożenia wniosku o upadłość, firma notowała stratę w wysokości 50,5 miliona dolarów. Problemy te wynikały z wielu czynników, w tym niepowodzenia w uzyskaniu długoterminowego finansowania, co zmusiło firmę do zwolnienia prawie wszystkich pracowników.

Źródło: Space.com

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.