Polska, przy wsparciu ESA, zbuduje konstelację satelitów

0 komentarzy
Zdjęcie: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Zdjęcie: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ESA wesprze budowę polskiej mikrokonstelacji satelitów. Taka decyzja zapadła przed niespełna tygodniem na posiedzeniu Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej w Paryżu. Agencja dała bowiem zielone światło na pomoc w budowie przez Polskę systemu satelitarnego do obserwacji Ziemi. O wszystkim za pośrednictwem serwisu X poinformował dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher, ale wciąż brakuje na ten temat oficjalnego komunikatu ze strony polskiego rządu.

Więcej szczegółów na ten temat padło z ust wiceminister rozwoju Kamili Król, która w wywiadzie dla Space24 powiedziała, że mikrokonstelacja będzie składała się z trzech jednostek optoelektronicznych i jednej wyposażonej w radar z syntetyczną aparaturą (SAR). Projekt ten został nazwany Camilla i obejmuje również stworzenie segmentu naziemnego. Polscy podatnicy ze swoich kieszenie dołożą do tego przedsięwzięcia 85 mln euro, gdyż tyle wynosi jego finansowany przez Polskę budżet.

Wkład Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie skupiał się na pomocy przy projekcie, budowie, a następnie na wystrzeleniu satelitów i uruchomieniu ich na orbicie. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, powiedział, że konstelacja będzie wykorzystywana głównie do celów cywilnych i na użytek Polskiej Agencji Kosmicznej. Wsparcie ESA to owoc zwiększenia odprowadzanej przez Polskę składki na rzecz agencji.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.