Problemy podczas spaceru kosmicznego rosyjskich kosmonautów

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

W nocy z 25 na 26 października rosyjscy kosmonauci, Oleg Kononienko i Nikołaj Chub, odbyli pierwszy spacer kosmiczny po wycieku płynu chłodzącego z modułu MLM Nauka Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spędzili oni w kosmicznej próżni 7 godzin i 41 minut, jednak nie wszystko w tym czasie przebiegło zgodnie z planem. A właściwie prawie nic nie przebiegło zgodnie z planem.

Załoga skierowała się przede wszystkim do zapasowego radiatora Nauki, który zaliczył awarię 9 września, jednak jak stwierdził wtedy Roskosmos, nie spowodowała ona zagrożenia dla znajdujących się na pokładzie stacji astronautów. Został on zbadany, sfotografowany, a także odcięty od układu chłodzenia modułu Nauka.

Moduł MLM Nauka (Zdjęcie: Thomas Pesquet)

Jednak w miejscu, gdzie 2,5 tygodnia temu doszło do wycieku, uwolnił się spory pęcherz płynu chłodzącego. Ręczniki, którymi kosmonauci oczyszczają swoje kombinezony, okazały się niewystarczające. Załoga musiała wrócić do modułu Poisk, aby zanieczyszczenia na skafandrach nie stanowiły zagrożenia na pokładzie ISS i tam próbowała zrealizować pozostałe zadania.

Następnym krokiem było wypuszczenie przez kosmonautów nanosatelity do testu technologii żagla słonecznego. Niestety, nie rozłożył się on na tyle, aby mogły zobaczyć go kamery na stacji, przez co test zakończył się fiaskiem. Kosmonauci zainstalowali również syntetyczny system komunikacji radarowej. No cóż, jeden z czterech paneli systemu nie rozłożył się poprawnie, przez co dalsze prace z tym związane zostały przełożone na niesprecyzowaną przyszłość.

Oleg Kononienko i Nikołaj Chub podczas spaceru kosmicznego VKD-61 (Zdjęcie: NASA TV)

Po zakończeniu spaceru kosmonauci musieli skrupulatnie przeszukać powierzchnię swoich kombinezonów wypatrując śladów płynu chłodzącego i następnie oczyścić swoją „kosmiczną garderobę”. Dodatkowo wewnątrz stacji uruchomiono dodatkowy system filtracji powietrza, aby szybko usunąć najmniejsze ślady pochodzącej z Nauki substancji.

W podsumowaniu nie będziemy wyjątkowo złośliwi i nie napiszemy „Dobra robota rosyjska agencjo”. Może po prostu cieszmy się, że kosmonauci bezpiecznie wrócili na pokład ISS, zaliczając 268. spacer kosmiczny w historii międzynarodowego orbitalnego laboratorium.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *