Nie żyje Hamish Harding

0 komentarzy
Przed wejście do rakiety New Shephard (Blue Origin)
Przed wejście do rakiety New Shephard (Blue Origin)

Niestety, dotarła do nas smutna wiadomość, że nie żyje Hamish Harding, jeden z pierwszych kosmicznych turystów, który 4 czerwca 2022 roku na pokładzie rakiety New Shephard poleciał ponad umowną granicę kosmosu. Był miliarderem, biznesmenem i odkrywcą. W ciągu swego życia wielokrotnie odwiedził Biegun Południowy. Towarzyszył Buzzowi Aldrinowi, gdy ten w 2016 roku dotarł tam jako najstarsza osoba w historii. W 2017 roku Harding razem z firmą turystyczną White Desert otwarł pierwszą regularną biznesową trasę lotniczą na Antarktydę.

W lipca 2019 roku pilotował lot One More Orbit, który ustanowił rekord prędkości na świecie w najszybszym oblocie Ziemi przez samolot nad oboma biegunami geograficznymi. W marca 2021 roku, używając dwuosobowego pojazdu podwodnego, zanurkował do najgłębszego punktu Rowu Mariańskiego, Głębi Challengera. Ustanowił wtedy rekord największego pokonanego dystansu i najdłuższego czasu spędzonego na pełnej głębokości oceanu.

Zginął, będąc członkiem wyprawy, która miała odwiedzić znajdujący się blisko 4 kilometry pod wodą wrak statku RMS Titanic. Szczegóły są jeszcze ustalane, ale jak podał John Mauger z US Coast Guard, wygląda na to, że łódź podwodna Titan, którą płynął Hamish Harding i reszta załogi, uległa implozji pod wpływem ogromnego ciśnienia, jakie panuje na dnie oceanu. Szczątki łodzi znaleziono przy wraku Titanica.

Razem z Hardingiem płynęli: Shahzada Dawood, jeden z najbogatszych Pakistańczyków i zarządca SETI Institute; jego syn Suleman Dawoo; Paul-Henri Nargeolet, francuski nurek i jeden z największych specjalistów w dziedzinie Titanica na świecie; Stockton Rush, który założył OceanGate, firmę, do której należała łódź podwodna Titan.

Czytaj podobne posty