Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!

0 komentarzy

Już 20 lipca, w 52. rocznice lądowania na księżycu, Bezos wraz ze swoim bratem, Wally oraz osiemnastoletnim Olivierem Daemen polecą rakietą New Shepard.

Podczas tego lotu w kosmos po raz pierwszy poleci najbogatsza osoba na ziemi, (prawdopodobnie) pierwszy strażak, najstarsza osoba i dla przeciwieństwa najmłodsza osoba. Transmisja odbędzie się na kanale YouTube Blue Origin o godzinie 13:30, a sam lot o godzinie 15:00.

Jak wiemy, miejsce w rakiecie podczas tego lotu zostało wylicytowane za 28 milionów dolarów, a skąd osiemnastolatek miałby mieć takie pieniądze? Odpowiedź jest prosta. Nie jest on zwycięzcą licytacji, za to jest pierwszym pełnoprawnym klientem. Prawdziwy wygrany, który na razie chce pozostać anonimowy, poleci w jednej z przyszłych misjach załogowych rakiety New Shepard.

Pieniądze te w całości zostały przekazane fundacji Club for the Future. Fundacja ta umożliwia wysłanie Waszej pocztówki w kosmos, więc jeśli macie chęci, pieniądze na znaczki pocztowe (z Polski do USA i z USA do Polski), to nic nie stoi na przeszkodzie aby wasza kartka przekroczyła umowną granicę kosmosu, a następnie do was wróciła. Natomiast fundacja ta przekazała po milionie dolarów 19. innym fundacjom m.in.:

  • AstraFemina;
  • Astronaut Scholarship Foundation;
  • Challenger Center;
  • Higher Orbits;
  • National Space Society;
  • Space Camp;
  • Space Center Houston;
  • Teachers in Space;
  • The Mars Society.
Pełna lista fundacji

O godzinie 15:00 rakieta New Shepard wystartuje z placówki w Teksasie. Po prawie trzech minutach pasażerowie będą mogli odpiąć pasy i zacząć latać wewnątrz kapsuły. Po kolejnych trzech minutach będą musieli wrócić na swoje miejsca i zapiąć pasy, bo zaczną odczuwać już ciążenie. Po dwóch minutach booster wyląduje na lądowisku oddalonym o 3km od miejsca startu, a kapsuła po kolejnych 3 minutach. Wszystkie czasy są przybliżone i nie należy ustawiać zegarka według nich.

Schemat lotu rakiety New Shephard

Cała załoga przybyła do ośrodka 17.07 i obecnie przechodzi trening, który zakończy się egzaminem. Jak to mówią zawsze prowadzący transmisji Blue Origin: Godspeed New Shepard!

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.