Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!

0 komentarzy

Już 20 lipca, w 52. rocznice lądowania na księżycu, Bezos wraz ze swoim bratem, Wally oraz osiemnastoletnim Olivierem Daemen polecą rakietą New Shepard.

Podczas tego lotu w kosmos po raz pierwszy poleci najbogatsza osoba na ziemi, (prawdopodobnie) pierwszy strażak, najstarsza osoba i dla przeciwieństwa najmłodsza osoba. Transmisja odbędzie się na kanale YouTube Blue Origin o godzinie 13:30, a sam lot o godzinie 15:00.

Jak wiemy, miejsce w rakiecie podczas tego lotu zostało wylicytowane za 28 milionów dolarów, a skąd osiemnastolatek miałby mieć takie pieniądze? Odpowiedź jest prosta. Nie jest on zwycięzcą licytacji, za to jest pierwszym pełnoprawnym klientem. Prawdziwy wygrany, który na razie chce pozostać anonimowy, poleci w jednej z przyszłych misjach załogowych rakiety New Shepard.

Pieniądze te w całości zostały przekazane fundacji Club for the Future. Fundacja ta umożliwia wysłanie Waszej pocztówki w kosmos, więc jeśli macie chęci, pieniądze na znaczki pocztowe (z Polski do USA i z USA do Polski), to nic nie stoi na przeszkodzie aby wasza kartka przekroczyła umowną granicę kosmosu, a następnie do was wróciła. Natomiast fundacja ta przekazała po milionie dolarów 19. innym fundacjom m.in.:

 • AstraFemina;
 • Astronaut Scholarship Foundation;
 • Challenger Center;
 • Higher Orbits;
 • National Space Society;
 • Space Camp;
 • Space Center Houston;
 • Teachers in Space;
 • The Mars Society.
Pełna lista fundacji

O godzinie 15:00 rakieta New Shepard wystartuje z placówki w Teksasie. Po prawie trzech minutach pasażerowie będą mogli odpiąć pasy i zacząć latać wewnątrz kapsuły. Po kolejnych trzech minutach będą musieli wrócić na swoje miejsca i zapiąć pasy, bo zaczną odczuwać już ciążenie. Po dwóch minutach booster wyląduje na lądowisku oddalonym o 3km od miejsca startu, a kapsuła po kolejnych 3 minutach. Wszystkie czasy są przybliżone i nie należy ustawiać zegarka według nich.

Schemat lotu rakiety New Shephard

Cała załoga przybyła do ośrodka 17.07 i obecnie przechodzi trening, który zakończy się egzaminem. Jak to mówią zawsze prowadzący transmisji Blue Origin: Godspeed New Shepard!

Czytaj podobne posty

Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
20 lipca 2021
NS-18 Blue Origin – kolejny załogowy lot w kosmos
NS-18 Blue Origin – kolejny załogowy lot w kosmos
13 października 2021
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?