Uranowe odkrycia Voyagera 2

0 komentarzy
Voyager 2 i Uran (Eduardo-Tarasca @ deviantart.com)
Voyager 2 i Uran (Eduardo-Tarasca @ deviantart.com)

Belind, Desdemona i Rosalind. Co łączy te trzy księżyce Urana? Wszystkie zostały odkryte dokładnie 38 lat temu przez sondę Voyager 2. Zbliżający się do Urana amerykański wysłannik uchwycił je na fotografiach wykonanych 13 stycznia 1986 roku. 

To jednak nie koniec odkryć Voyagera 2 w tym rejonie. Zdjęcia wykonane przez sondę pozwoliły naukowcom odnaleźć łącznie aż 11 nowych księżyców Urana, z czego ostatni został dostrzeżony dopiero po wielu latach, w 1999 roku. Oprócz tego Voyager odkrył dwa nowe pierścienie planety oraz wykrył występowanie pola magnetycznego i pasów radiacyjnych. 

Nie napisaliśmy jeszcze jednak o najciekawszej obserwacji Voyagera 2. Wysłana w 1977 roku sonda jako pierwsza odkryła zorzę polarną na 7 planecie od Słońca. Na Ziemi zorze powstają, gdy rozpędzone cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z atomami tlenu i azotu rozświetlając je na czerwono, żółto i niebiesko. Podobnie jest na Uranie, z tą różnicą, że tamtejsza wodorowo-helowa atmosfera rozświetla się w kolorach ultrafioletu i podczerwieni.

Voyager 2 dostrzegł tę łunę w ultrafiolecie, a dopiero w zeszłym roku udało się zaobserwować łunę w podczerwieni za pomocą ogromnego teleskopu Keck II na Hawajach. Naukowcy mają nadzieję, że analizy Uranowych zórz polarnych pomogą w przyszłości zrozumieć, dlaczego bieguny magnetyczne planety są odchylone od jej osi aż o 59 stopni, czyli 3,5 bardziej niż w przypadku Ziemi.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.