Pierwsze bliskie zdjęcie Marsa

0 komentarzy
Mariner 4 (NASA)
Mariner 4 (NASA)

Tak wygląda pierwsze wykonane z bliska zdjęcie Marsa. Zaszumiona fotografia powstała dzięki sondzie Mariner 4, która minęła Czerwoną Planetę w odległości 10 tysięcy kilometrów. Amerykański wysłannik dostarczył 22 takie zdjęcia i wiele informacji o czwartej planecie od Słońca.

Mariner 4 wystartował 28 listopada 1964 roku, czyli równo 59 lat temu. Po 7 miesiąca dotarł w okolice Marsa i nie tylko wykonał zdjęcia, ale też m.in. zmierzył ciśnienie i temperaturę na planecie, a także wykluczył istnienie pola magnetycznego i pasów radiacyjnych.

Same zdjęcia obejmował przestrzeń 1% powierzchni planety. Ukazywały teren pokryty kraterami, co w znaczny sposób zaskoczyło naukowców. Późniejsze misje kosmiczne musiały dopiero udowodnić, że zdjęcia wykonane przez Marinera 4 nie było typowym marsjańskim krajobrazem.

Sonda nie znalazła też mórz, a atmosfera okazała się cieńsza niż się spodziewano. Było więc jasne, że Mars to mało aktywna i zniszczona przez promieniowanie kosmiczne planeta. W taki oto sposób Mariner 4 rozwiał nasze nadzieje na odnalezienie tam marsjańskiej cywilizacji.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.