SpaceX wyniesie najcięższego geostacjonarnego satelitę w historii

0 komentarzy
Zdjęcie: SpaceX
Zdjęcie: SpaceX

Tak masywnego satelity nie wynieśliśmy dotąd na orbitę geostacjonarną. Jutro nad ranem, o 5:02 naszego czasu, wystartować ma rakieta Falcon Heavy, a na jej szczycie znalazł się Jupiter 3 (EchoStar 24) należący do firmy Hughes Network Systems. Spółka zależna od EchoStar, mająca siedzibę w amerykańskim stanie Maryland, będzie operatorem orbitalnego urządzenia o łącznej masie 9,2 tony. Jupiter 3 to satelita telekomunikacyjny mający świadczyć usługi satelitarnego dostępu do Internetu, a jego transpondery będą zapewniały przepustowość na poziomie 500 Gb/s. Zostanie on szóstym urządzeniem zarządzanym przez EchoStart, a jego żywotność to 15 lat.

Start odbędzie się z kompleksu 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie. SpaceX zaplanowało w ramach tej misji próbę odzyskania bocznych boosterów Falcona Heavy, które wylądują na platformach lądowych LZ-1 i LZ-2. Obydwa wykonały do tej pory dwa loty (USSF-44 i USSF-67). Centralny stopień pojazdu natomiast został zbudowany na potrzeby wyłącznie tej misji, nie przewidziano bowiem próby jego odzyskania.

Warto odnotować, że choć mamy dopiero lipiec, rok 2023 po tej misji stanie się pierwszym, w którym Falcon Heavy wystartuje co najmniej trzykrotnie.

Czytaj podobne posty