Problemy JUICE z anteną RIME zażegnane

0 komentarzy
Źródło: ESA
Źródło: ESA

12 maja znakomite wieści opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna. Przypomnijmy, antena radaru RIME sondy JUICE, która wystartowała 14 kwietnia, nie została poprawnie rozłożona. Podczas pierwszej próby w obu połówkach anteny tylko pierwsze segmenty zostały uwolnione. Ustalono, że przyczyną takiego zachowania był malutki pin, który nie wysunął się zgodnie z planem.

Aby go przemieścić, zespoły kierujące misją próbowały użyć silniczków do poruszenia sondą, a następnie ogrzać okolice anteny RIME światłem słonecznym. Inżynierowie zauważali ruch anteny, ale nie doprowadziło to do jej pełnego wysunięcia. Sukces przyniosło wyzwolenie wstrząsu poprzez mechaniczny siłownik NEA, co przesunęło o kilka milimetrów zablokowany kawałek metalu. Jednak aby antena wysunęła się całkowicie, trzeba było powtórzyć tę operację z następnym siłownikiem.

Teraz naukowcy i wszyscy obserwatorzy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż RIME (Radar for Icy Moons Exploration) jest niezwykle istotnym instrumentem sondy JUICE. Dzięki niemu mamy dowiedzieć się, co skrywają lodowe księżyce Jowisza (Ganimedes, Europa i Kallisto) do 9 km pod ich powierzchnią.

Czytaj podobne posty