Misja zaopatrzeniowa CRS-28

0 komentarzy
Zdjęcie: SpaceX
Zdjęcie: SpaceX

CRS-28, czyli kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, została opóźniona o kilka dni z powodu silnych wiatrów wiejących na Florydzie. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon zaplanowany jest na dziś, tj. 5.06.23 na 17:47 naszego czasu. O tym, czy tym razem uda się wystartować z platformy LC-39A z Przylądka Canaveral, znów zadecydują warunki pogodowe.

Dla pierwszego stopnia Falcona 9 będzie to już piąty lot. Poprzednio służył Crew-5, GPS III Space Vehicle 06, Inmarsat I-6 F2 i jednej misji Starlink. Po wykonaniu swojego zadania booster wyląduje na platformie A Shortfall of Gravitas na wodach Oceanu Atlantyckiego. Z kolei Dragon poleci po raz czwarty mając za sobą misje CRS-21, CRS-23 i CRS-25. Kapsuła zadokuje autonomicznie  do modułu Harmony na ISS po locie trwającym 18 h.

Dragon dostarczy na stację jedzenie i zaopatrzenie potrzebne astronautom, a także eksperymenty naukowe oraz kolejną parę paneli słonecznych IROSA (International Space Station Roll Out Solar Arrays). Nowe panele są stopniowo montowane i rozkładane na starych. Pierwsze, które przyleciały na stację, zostały założone przez astronautów już w czerwcu 2021.

Czytaj podobne posty