Sonda JUICE wystartowała!

0 komentarzy
Zdjęcie: ESA-CNES-Arianespace
Zdjęcie: ESA-CNES-Arianespace

Dzisiaj o 14:14 naszego czasu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w kierunku Jowisza wystartowała sonda JUICE. Głównym celem przedsięwzięcia realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną przy współpracy z NASA, Japońską Agencją Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) oraz Izraelską Agencją Kosmiczną (ISA) jest zbadanie trzech księżyców galileuszowych Jowisza. Ganimedes, Europa i Kallisto prawdopodobnie skrywają pod lodową powierzchnią wodę w stanie ciekłym, a sonda dostarczy nam danych, czy mogłyby panować tam warunki sprzyjające powstaniu życia.

Po udanym starcie, stacje naziemne otrzymują telemetrię z sondy JUICE, a jej olbrzymie panele słoneczne zostały już otwarte. Przez następne 2,5 tygodnia JUICE rozłoży m.in. długą na 16 m antenę radarową czy ponad 10-metrowy wysięgnik magnetometru. Pierwsza asysta grawitacyjna Ziemi i Księżyca odbędzie się w sierpniu 2024, następnie sonda skorzysta z pomocy Wenus i dwukrotnie samej Ziemi. JUICE dotrze do Jowisza w lipcu 2031.

Warto również dodać, że była to przedostatnia misja wykonana przez rakietę Ariane 5. Zanim cała uwaga skupi się na szóstce, zasłużony pojazd wykona jeszcze jeden start w czerwcu tego roku.

Czytaj podobne posty