Ostatni lot Falcona 9 v1.1

0 komentarzy

Dzisiaj obchodzimy ósmą rocznicę ostatniego lotu Falcona 9 w wersji 1.1. Była to ulepszona wersja rakiety, charakteryzująca się aż 60% przyrostem mocy w porównaniu z Falconem 9 v1.0. Następca odegrał też kluczową rolę w rozwoju technologii wielokrotnego użytku rakiet.

Mimo, że Falcon 9 v1.1 otwierał drogę dla wielu udanych lądowań SpaceX, sam nigdy nie zdołał bezpiecznie wylądować, ani na barce, ani na lądzie. Jednak bywało blisko jak w przypadku lotu, którego rocznicę obchodzimy dzisiaj. Gdy jedynie nie otwarta do końca noga boostera, tuż po przyziemieniu, ugięła się pod ciężarem dolnego stopnia rakiety.

Model v1.1 zadebiutował w inauguracyjnym locie 29 września 2013 roku i był używany przez SpaceX w 15 misjach, z czego 14 zakończyło się sukcesem. Ostatni lot odbył się 17 stycznia 2016 roku z satelitą Jason-3. Jedyną nieudaną misją był lot CRS-7, kiedy to wadliwy wspornik zbiornika z helem nie wytrzymał przeciążeń i zerwał się, a uwolniony wtedy hel rozsadził od środka drugi stopień rakiety i aktywował system autodestrukcji rakiety.

Pomimo tego potknięcia, Falcon 9 v1.1 pozostaje ważną częścią historii SpaceX. Bez niego nie mielibyśmy następcy, Falcona 9 v1.2 z ponad 250 udanymi lądowaniami, ani Falcona Heavy czy Starshipa, które odegrały lub wciąż odgrywają kluczową rolę w dalszym rozwoju firmy Elona Muska.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.