Koniec boostera B1058

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA Spaceflight
Zdjęcie: NASA Spaceflight

Wylądował po raz 19, ale przegrał walkę z morzem. Booster B1058 był najbardziej doświadczonym dolnym stopniem rakiety Falcon 9 w całej flocie SpaceX. Niestety, w trakcie powrotu do portu silny wiatr rozchwiał autonomiczną barką i B1058 przewrócił się na pokład.

Wspominany booster był rekordzistą jeśli chodzi o ilość wykonanych misji. W trakcie 19 lotów dostarczył na orbitę 869 satelitów i statków kosmicznych (głównie Starlinki) o łącznej masie 262 ton. Przeszedł też do historii, gdy był częścią rakiety, która wyniosła w kosmos Douglasa Hurleya i Roberta Behnkena w trakcie pierwszej załogowej misji Dragona.

B1058 miał początkowo wykonać 10 misji. Później SpaceX zwiększyło mu certyfikację do 15 lotów, a jeszcze później do 20. Być może potem trafiłby do muzeum jako symbol odzyskania przez Stany Zjednoczone i amerykańskich astronautów niezależnego dostępu do kosmosu. Tak się jednak nie stało. Na pocieszenie warto pamiętać, że ten booster nie zawiódł w trakcie żadnego z 19 startów i lądowań. Zniszczenie nastąpiło dopiero w czasie transportu.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.