Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]

1 komentarz

Ostatni raz rakieta Ariane 5 oderwała się od stanowiska ELA-3 w Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej prawie 12 miesięcy temu, a dokładniej 15 sierpnia 2020 roku. Dzisiaj nareszcie ma się to zmienić, gdyż na 23:00 czasu polskiego zaplanowano start tego pojazdu z dwoma różnymi satelitami komunikacyjnymi na pokładzie. Start ten jest ważny także w kontekście wystrzelenia pod koniec tego roku Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

[Aktualizacja] Rakieta Ariane 5 wystartowała punktualnie o godz. 23:00 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Na geostacjonarną orbitę transferową zostały z powodzeniem wyniesione satelity Eutelsat Quantum i Star One D2. Według informacji, którymi na tą chwilę dysponujemy, wszystkie etapy misji przebiegły zgodnie z planem.

Już dziś późnym wieczorem ponownie w akcji obejrzymy najpotężniejszą rakietę, jaką dysponuje europejska Arianespace. Pojazd w ubiegłym roku wykorzystywany był 3 razy, a w roku obecnym ani razu nie ujrzeliśmy go jeszcze na platformie startowej. Dlaczego zatem nastąpiła tak długa przerwa? Mimo szczęśliwego zakończeniu dwóch ostatnich misji, wykryto problemy podczas separacji owiewek, które chronią ładunek w czasie lotu przez ziemską atmosferę. Arianespace postanowiła więc skupić się na jego rozwiązaniu, zwłaszcza, że niezwykle ważny lot z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba jest już kwestią prawdopodobnie kilku miesięcy. Oprócz tej, Ariane 5 musi wykonać z powodzeniem jeszcze jedną misję, która aktualnie planowana jest na wrzesień.

Rakieta Ariane 5 w drodze na stanowisko startowe. Zdjęcie od Arianespace.

Rakieta Ariane 5, opracowana przez europejskie Arianespace, od 1996 roku jest wykorzystywana do wynoszenia ładunków, głównie na geostacjonarną orbitę transferową. Pojazd korzysta z dwóch stopni napędzanych paliwem ciekłym, a także dwóch bocznych boosterów na paliwo stałe. Główny stopień, czyli centralna część rakiety, napędzany jest ciekłym wodorem oraz ciekłym tlenem. Jednostką napędową jest tutaj silnik Vulcain 2, który wytwarza 1,390 kN ciągu. Górny stopień wykorzystuje tę samą mieszankę, która dzięki silnikowi HM7B produkuje zaledwie 67 kN ciągu, jednak nadrabiane jest to zdecydowanie dłuższym czasem jego pracy. Cały pojazd ma 53 metry długości, a na GTO może zabrać do 10 865 kilogramów. Jedynym miejscem startów Ariane 5 jest Kourou w Gujanie Francuskiej, które posiada aktywne lądowe stanowiska startowe dla rakiet orbitalnych znajdujące się najbliżej równika, co nieco ułatwia zadanie przy lotach takich jak dzisiaj.

Dwa satelity znajdą się dzisiaj pod owiewką „Arianki”. Pierwszy to Star One D2, satelita telekomunikacyjny wyprodukowany przez Maxar. Konstelacja tych urządzeń ma zapewniać szybkie łącze szerokopasmowe, transmisję telewizyjną oraz usługi telekomunikacyjne w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w części Oceanu Atlantyckiego. Waży on nieco ponad 6 ton i na orbicie ma funkcjonować przez 15 lat. Drugim ładunkiem jest natomiast Eutelsat Quantum. Wyprodukowany przez Airbus Defence and Space satelita telekomunikacyjny ma być używany do transmisji danych i bezpiecznej komunikacji. Będzie w stanie wielokrotnie reagować na zmieniające się wymagania podczas przebywania na orbicie. Jego waga to trochę powyżej 3,5 tony, a planowaną żywotność posiada taką samą jak Star One D2. Ładunki zostaną wypuszczone na orbicie o apogeum 35 726 km, perygeum 250 km i inklinacji 3 stopni.

Podczas tego lotu pod osłoną ładunku zostanie umieszczony także specjalny adapter SYLDA. Dzieli on przestrzeń ładunkową na dwie części tak, że satelity mogą zostać umieszczone jeden pod drugim. Rozwiązanie to wykorzystuje także Vega, czy ostatnio Electron podczas misji „Running Out Of Toes”.

Jak będzie wyglądać dzisiejszy lot?

 • T+ 0:01 – Zapłon głównego silnika
 • T+ 0:07 – Zapłon bocznych boosterów i start
 • T+ 2:20 – Separacja bocznych boosterów
 • T+ 3:19 – Odrzucenie owiewek
 • T+ 8:45 – Separacja stopni
 • T+ 8:49 – Zapłon silnika górnego stopnia
 • T+ 25:25 – Osiągnięcie geostacjonarnej orbity transferowej
 • T+ 28:56 – Separacja satelity Star One D2
 • T+ 30:32 – Separacja adaptera SYLDA
 • T+ 36:23 – Separacja satelity Eutelsat Quantum

Misja VA254 będzie szóstą operowaną przez Arianespace w tym roku. Do tej pory spółka ta wykonała 284 loty, a sama rakieta Ariane 5 wystartowała już 110 razy. W tym czasie zanotowała 5 porażek, a ostatnia przydarzyła się aż 19 lat temu. Przypomnijmy, że od paru lat trwają pracę nad Ariane 6, następczynią rakiety Ariane 5. Ma być ona przede wszystkim tańsza w użyciu od aktualnie używanego pojazdu z tej rodziny.

Cała misja będzie transmitowana na kanale Arianespace w serwisie YouTube. Początek zaplanowano na godz. 22:30 czasu polskiego. Dostępna jest ona poniżej.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (1 komentarz)
 • Marcin Gajda
  Marcin Gajda:

  Arianka najpiękniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.