Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]

1 komentarz

Ostatni raz rakieta Ariane 5 oderwała się od stanowiska ELA-3 w Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej prawie 12 miesięcy temu, a dokładniej 15 sierpnia 2020 roku. Dzisiaj nareszcie ma się to zmienić, gdyż na 23:00 czasu polskiego zaplanowano start tego pojazdu z dwoma różnymi satelitami komunikacyjnymi na pokładzie. Start ten jest ważny także w kontekście wystrzelenia pod koniec tego roku Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

[Aktualizacja] Rakieta Ariane 5 wystartowała punktualnie o godz. 23:00 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Na geostacjonarną orbitę transferową zostały z powodzeniem wyniesione satelity Eutelsat Quantum i Star One D2. Według informacji, którymi na tą chwilę dysponujemy, wszystkie etapy misji przebiegły zgodnie z planem.

Już dziś późnym wieczorem ponownie w akcji obejrzymy najpotężniejszą rakietę, jaką dysponuje europejska Arianespace. Pojazd w ubiegłym roku wykorzystywany był 3 razy, a w roku obecnym ani razu nie ujrzeliśmy go jeszcze na platformie startowej. Dlaczego zatem nastąpiła tak długa przerwa? Mimo szczęśliwego zakończeniu dwóch ostatnich misji, wykryto problemy podczas separacji owiewek, które chronią ładunek w czasie lotu przez ziemską atmosferę. Arianespace postanowiła więc skupić się na jego rozwiązaniu, zwłaszcza, że niezwykle ważny lot z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba jest już kwestią prawdopodobnie kilku miesięcy. Oprócz tej, Ariane 5 musi wykonać z powodzeniem jeszcze jedną misję, która aktualnie planowana jest na wrzesień.

Rakieta Ariane 5 w drodze na stanowisko startowe. Zdjęcie od Arianespace.

Rakieta Ariane 5, opracowana przez europejskie Arianespace, od 1996 roku jest wykorzystywana do wynoszenia ładunków, głównie na geostacjonarną orbitę transferową. Pojazd korzysta z dwóch stopni napędzanych paliwem ciekłym, a także dwóch bocznych boosterów na paliwo stałe. Główny stopień, czyli centralna część rakiety, napędzany jest ciekłym wodorem oraz ciekłym tlenem. Jednostką napędową jest tutaj silnik Vulcain 2, który wytwarza 1,390 kN ciągu. Górny stopień wykorzystuje tę samą mieszankę, która dzięki silnikowi HM7B produkuje zaledwie 67 kN ciągu, jednak nadrabiane jest to zdecydowanie dłuższym czasem jego pracy. Cały pojazd ma 53 metry długości, a na GTO może zabrać do 10 865 kilogramów. Jedynym miejscem startów Ariane 5 jest Kourou w Gujanie Francuskiej, które posiada aktywne lądowe stanowiska startowe dla rakiet orbitalnych znajdujące się najbliżej równika, co nieco ułatwia zadanie przy lotach takich jak dzisiaj.

Dwa satelity znajdą się dzisiaj pod owiewką „Arianki”. Pierwszy to Star One D2, satelita telekomunikacyjny wyprodukowany przez Maxar. Konstelacja tych urządzeń ma zapewniać szybkie łącze szerokopasmowe, transmisję telewizyjną oraz usługi telekomunikacyjne w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w części Oceanu Atlantyckiego. Waży on nieco ponad 6 ton i na orbicie ma funkcjonować przez 15 lat. Drugim ładunkiem jest natomiast Eutelsat Quantum. Wyprodukowany przez Airbus Defence and Space satelita telekomunikacyjny ma być używany do transmisji danych i bezpiecznej komunikacji. Będzie w stanie wielokrotnie reagować na zmieniające się wymagania podczas przebywania na orbicie. Jego waga to trochę powyżej 3,5 tony, a planowaną żywotność posiada taką samą jak Star One D2. Ładunki zostaną wypuszczone na orbicie o apogeum 35 726 km, perygeum 250 km i inklinacji 3 stopni.

Podczas tego lotu pod osłoną ładunku zostanie umieszczony także specjalny adapter SYLDA. Dzieli on przestrzeń ładunkową na dwie części tak, że satelity mogą zostać umieszczone jeden pod drugim. Rozwiązanie to wykorzystuje także Vega, czy ostatnio Electron podczas misji „Running Out Of Toes”.

Jak będzie wyglądać dzisiejszy lot?

 • T+ 0:01 – Zapłon głównego silnika
 • T+ 0:07 – Zapłon bocznych boosterów i start
 • T+ 2:20 – Separacja bocznych boosterów
 • T+ 3:19 – Odrzucenie owiewek
 • T+ 8:45 – Separacja stopni
 • T+ 8:49 – Zapłon silnika górnego stopnia
 • T+ 25:25 – Osiągnięcie geostacjonarnej orbity transferowej
 • T+ 28:56 – Separacja satelity Star One D2
 • T+ 30:32 – Separacja adaptera SYLDA
 • T+ 36:23 – Separacja satelity Eutelsat Quantum

Misja VA254 będzie szóstą operowaną przez Arianespace w tym roku. Do tej pory spółka ta wykonała 284 loty, a sama rakieta Ariane 5 wystartowała już 110 razy. W tym czasie zanotowała 5 porażek, a ostatnia przydarzyła się aż 19 lat temu. Przypomnijmy, że od paru lat trwają pracę nad Ariane 6, następczynią rakiety Ariane 5. Ma być ona przede wszystkim tańsza w użyciu od aktualnie używanego pojazdu z tej rodziny.

Cała misja będzie transmitowana na kanale Arianespace w serwisie YouTube. Początek zaplanowano na godz. 22:30 czasu polskiego. Dostępna jest ona poniżej.

Czytaj podobne posty

Atlas V poleci z misją Landsat 9 (Aktualizacja)
Atlas V poleci z misją Landsat 9 (Aktualizacja)
27 września 2021
Satelita BlackSky podczas enkapsulacji. Źródło: Rocket Lab.
Electron wystartuje z misją Love At First Insight [Aktualizacja]
11 listopada 2021
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
10 sierpnia 2021
Dyskusja (1 komentarz)
 • Marcin Gajda
  Marcin Gajda 30 lipca 2021 19:26

  Arianka najpiękniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?