Pierwsze zbliżenie z Wenus

0 komentarzy
Mariner 2  (NASA)
Mariner 2 (NASA)

Pierwszym zbudowanym ludzką ręką obiektem, który wykonał przelot w pobliżu innej planety niż Ziemia, była amerykańska sonda Mariner 2. Dokładnie 61 lat temu, 14 grudnia 1962 roku, zbliżyła się do Wenus, drugiej planety od Słońca. Dokonała przy tym wielu odkryć.

Najciekawszym z nich jest wykazanie, że Wenus, jako jedyna planeta w Układzie Słonecznym, obraca się w kierunku innym niż pozostałe. Radiometry sondy wykazały także, że pod 60-kilometrową warstwą chłodnych chmur musi znajdować się bardzo gorąca powierzchnia.

Te informacje to obecnie popularne ciekawostki, które opowiada się dzieciom, ale w latach ‘60 były fascynującymi odkryciami wymagającymi jeszcze wielu dalszych potwierdzeń. Tak samo jak to, że Wenus nie ma żadnego pola magnetycznego, co również zostało zbadane przez Marinera 2.

Po minięciu Wenus w odległości 25 kilometrów, amerykańska sonda udała się w dalszą podróż, by ostatecznie trafić na orbitę heliocentryczną. Ostatni kontakt z Mariner 2 NASA nawiązała 3 stycznia 1963 roku.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.