Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

0 komentarzy

Emblemat misji „It’s a Little Chile Up Here” wyciekł do sieci już kilka tygodni temu i choć zdjęcie zostało szybko usunięte z witryny sklepu Rocket Lab, to internauci zdążyli je przechwycić. Już wtedy poznaliśmy więc nazwę misji, na naszywce widniało również oznaczenie STP-27RM (Space Test Program) sugerujące wyniesienie demonstracyjnego mikrosatelity Monolith. Domysły okazały się być prawdziwe i już jutro, tj. 29 lipca o 8:00 naszego czasu rozpocznie się okno startowe dla Electrona.

Czwarty lot, jak lubimy ją nazywać, Małej Czarnej (rakiety) w tym roku, będzie 21 startym Electrona, tym razem nie zostanie podjęta próba odzyskania pierwszego stopnia. Pierwotnie zakładano, że start odbędzie się już ze stanowiska startowego Launch Complex 2 (LC-2) z wyspy Wallops w stanie Wirignia, jednak na to będziemy musieli poczekać do kolejnej misji. Jutro Electron poleci z dobrze znanej nam platformy Launch Complex-1A (LC-1A) z półwyspu Mahia w Nowej Zelandii.

Jak wiemy Rocket Lab lubi startom Electrona nadawać oryginalne nazwy. Obecna misja jest kontynuacją tej z maja 2019, kiedy to podczas startu „That’s a Funny Looking Cactus”, Electron wyniósł już na orbitę trzy demonstracyjne satelity w ramach Space Test Program. Siedziba STP znajduje się w Nowym Meksyku i w tym stanie znaleziono również zieloną odmianę papryki chili, którą nazywa się właśnie „green chile”. Uniwersytet Stanowy Nowego Meksyku odpowiada niejako za rozpowszechnienie tej rośliny, ponieważ naukowcy próbowali nieco obniżyć poziom ostrości papryczki.

Nie znamy niestety szczegółów dotyczących satelity Monolith, co nie jest niczym niezwykłym w przypadku startów dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W takich sytuacjach detale techniczne czy dokładne przeznaczeni satelitów nie są podawane do wiadomości publicznej.

Ostatnia misja „Running Out of Toes” w maju tego roku zakończyła się niepowodzeniem. Problem nastąpił tuż po zapłonie silnika drugiego stopnia, wobec czego Electron nie dotarł na orbitę, a ładunek został utracony. Pomimo anomalii górnego stopnia, udało się odzyskać pierwszy – wylądował na wodzie z pomocą spadochronów i został wyłowiony. Oczywiście ta sytuacja doprowadziła do zmiany planów i opóźnień w lotach, dlatego też jutro obejrzymy dopiero czwarty lot Electrona w tym roku.

Jak będzie przebiegał lot?

 • 00:00:00          Start
 • +00:02:34       Main Engine Cut Off (MECO), wyłączenie silników pierwszego stopnia
 • +00:02:37       Separacja pierwszego stopnia
 • +00:02:41       Zapłon silnika drugiego stopnia
 • +00:03:08       Separacja owiewek
 • +00:06:10       Battery hot-swap (odrzucenie dwóch baterii zasilających elektryczne pompy, działać zaczyna trzecia)
 • +00:08:41       Electron osiąga orbitę
 • +00:08:46       Wyłączenie silnika drugiego stopnia
 • +00:08:50       Separacja drugiego stopnia od Kick Stage (Małego Dupalacza)
 • +00:49:20       Zapłon silnika Curie stopnia Kick Stage
 • +00:51:08       Wyłączenie silnika Curie
 • ~+01:00:00     Satelita umieszczony na orbicie

Mimo niedawnego niepowodzenia wciąż pozostajemy sympatykami czarnego Electrona. Przypomnijmy, że jest to pierwsza na świecie rakieta zaprojektowana do lotów orbitalnych wykorzystująca elektryczne pompy paliwowe. Dzięki robotowi Rosie nowy Electron powstaje w 20 dni. To mała, bo mierząca jedynie 18 metrów rakieta, jest idealnym rozwiązaniem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na wynoszenie na niską orbitę okołoziemską małych ładunków. Komponenty silników Rutherford drukowane są za pomocą drukarek 3D, a to tylko część ciekawostek o tej małej, lecz bardzo pożytecznej rakiecie. Posiada on również dodatkowy stopień, czyli Kick Stage, który pozwala na precyzyjne rozmieszczenie ładunków, a nasi czytelnicy wiedzą już, że nazywamy go Małym Dupalaczem. Trzymamy kciuki za nadchodzący start!

Czytaj podobne posty

Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona
Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona
8 października 2022
Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE
Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE
25 sierpnia 2021
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
28 czerwca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?