Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

0 komentarzy

Emblemat misji „It’s a Little Chile Up Here” wyciekł do sieci już kilka tygodni temu i choć zdjęcie zostało szybko usunięte z witryny sklepu Rocket Lab, to internauci zdążyli je przechwycić. Już wtedy poznaliśmy więc nazwę misji, na naszywce widniało również oznaczenie STP-27RM (Space Test Program) sugerujące wyniesienie demonstracyjnego mikrosatelity Monolith. Domysły okazały się być prawdziwe i już jutro, tj. 29 lipca o 8:00 naszego czasu rozpocznie się okno startowe dla Electrona.

Czwarty lot, jak lubimy ją nazywać, Małej Czarnej (rakiety) w tym roku, będzie 21 startym Electrona, tym razem nie zostanie podjęta próba odzyskania pierwszego stopnia. Pierwotnie zakładano, że start odbędzie się już ze stanowiska startowego Launch Complex 2 (LC-2) z wyspy Wallops w stanie Wirignia, jednak na to będziemy musieli poczekać do kolejnej misji. Jutro Electron poleci z dobrze znanej nam platformy Launch Complex-1A (LC-1A) z półwyspu Mahia w Nowej Zelandii.

Jak wiemy Rocket Lab lubi startom Electrona nadawać oryginalne nazwy. Obecna misja jest kontynuacją tej z maja 2019, kiedy to podczas startu „That’s a Funny Looking Cactus”, Electron wyniósł już na orbitę trzy demonstracyjne satelity w ramach Space Test Program. Siedziba STP znajduje się w Nowym Meksyku i w tym stanie znaleziono również zieloną odmianę papryki chili, którą nazywa się właśnie „green chile”. Uniwersytet Stanowy Nowego Meksyku odpowiada niejako za rozpowszechnienie tej rośliny, ponieważ naukowcy próbowali nieco obniżyć poziom ostrości papryczki.

Nie znamy niestety szczegółów dotyczących satelity Monolith, co nie jest niczym niezwykłym w przypadku startów dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W takich sytuacjach detale techniczne czy dokładne przeznaczeni satelitów nie są podawane do wiadomości publicznej.

Ostatnia misja „Running Out of Toes” w maju tego roku zakończyła się niepowodzeniem. Problem nastąpił tuż po zapłonie silnika drugiego stopnia, wobec czego Electron nie dotarł na orbitę, a ładunek został utracony. Pomimo anomalii górnego stopnia, udało się odzyskać pierwszy – wylądował na wodzie z pomocą spadochronów i został wyłowiony. Oczywiście ta sytuacja doprowadziła do zmiany planów i opóźnień w lotach, dlatego też jutro obejrzymy dopiero czwarty lot Electrona w tym roku.

Jak będzie przebiegał lot?

 • 00:00:00          Start
 • +00:02:34       Main Engine Cut Off (MECO), wyłączenie silników pierwszego stopnia
 • +00:02:37       Separacja pierwszego stopnia
 • +00:02:41       Zapłon silnika drugiego stopnia
 • +00:03:08       Separacja owiewek
 • +00:06:10       Battery hot-swap (odrzucenie dwóch baterii zasilających elektryczne pompy, działać zaczyna trzecia)
 • +00:08:41       Electron osiąga orbitę
 • +00:08:46       Wyłączenie silnika drugiego stopnia
 • +00:08:50       Separacja drugiego stopnia od Kick Stage (Małego Dupalacza)
 • +00:49:20       Zapłon silnika Curie stopnia Kick Stage
 • +00:51:08       Wyłączenie silnika Curie
 • ~+01:00:00     Satelita umieszczony na orbicie

Mimo niedawnego niepowodzenia wciąż pozostajemy sympatykami czarnego Electrona. Przypomnijmy, że jest to pierwsza na świecie rakieta zaprojektowana do lotów orbitalnych wykorzystująca elektryczne pompy paliwowe. Dzięki robotowi Rosie nowy Electron powstaje w 20 dni. To mała, bo mierząca jedynie 18 metrów rakieta, jest idealnym rozwiązaniem na wciąż rosnące zapotrzebowanie na wynoszenie na niską orbitę okołoziemską małych ładunków. Komponenty silników Rutherford drukowane są za pomocą drukarek 3D, a to tylko część ciekawostek o tej małej, lecz bardzo pożytecznej rakiecie. Posiada on również dodatkowy stopień, czyli Kick Stage, który pozwala na precyzyjne rozmieszczenie ładunków, a nasi czytelnicy wiedzą już, że nazywamy go Małym Dupalaczem. Trzymamy kciuki za nadchodzący start!

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.