SatRevolution weźmie udział w pierwszych misjach kosmicznych Omanu

0 komentarzy
Zdjęcie wykonane po podpisaniu umowy. (Business Wire)

26 stycznia w Muskacie polska spółka SatRevolution wraz z firmą Virgin Orbit, a także również pochodzącą z Polski TUATARA zajmującą się analizą danych oraz reprezentującą Oman firmą ETCO podpisały porozumienie na szereg misji kosmicznych Sułtanatu Omanu. Zawiera ono przede wszystkim pierwszą w historii omańską misję w obszar dalekiego kosmosu, a wcześniej również debiutanckie satelity, z czego pierwszy z nich ma zostać wyniesiona jeszcze w tym roku.

W ramach misji w daleki kosmos przez rakietę LauncherOne od Virgin Orbit zostanie wyniesiony satelita zaprojektowany przez SatRevolution. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie nowatorskich badań naukowych oraz wykonanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Start tej misji zaplanowany jest na trzeci kwartał 2024 roku. Dane zebrane podczas tego przedsięwzięcia uzupełnią się z tymi zebranymi wcześniej przez urządzenia wyniesione na niską orbitę okołoziemską. Pozyskane dane będą analizowane cyfrowo za pomocą rozwiązań opracowanych przez TUATARA w partnerstwie z ETCO. Mają one dostarczyć więcej informacji na temat ukrytych wzorców, które leżą u podstaw zmian klimatycznych oraz następstw klęsk żywiołowych. Ponadto może ona pomóc naukowcom w zrozumieniu zjawisk występujących na powierzchni sąsiadujących nam planet. Ostateczne parametry i cele misji zostaną jednak jeszcze określone.

Wszystko jest następstwem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbył się w październiku 2021 roku w Dubaju. Nawiązana została na nim współpraca pomiędzy Sułtanatem Omanu, a właśnie Virgin Orbit i SatRevolution. Pierwszy start z nanosatelitą opracowanym przez wrocławską firmę dla Omanu nastąpi jeszcze w tym roku i będzie to pierwszy start rakiety LauncherOne z brytyjskiego Spaceport Cornwall znajdującego się w Anglii na Półwyspie Kornwalijskim.

Moment podpisania porozumienia. (Oman News Agency)

Zajęcie miejsca partnera Virgin Orbit w tak odważnym projekcie, jakim jest misja w obszar dalekiego kosmosu, jest dla nas ogromnym kamieniem milowym. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych dotychczasowych inwestorów, w tym JR HOLDING. Wsparcie to umożliwiło nam doprowadzenie projektów pierwszych satelitów do końca i udowodnienie naszego potencjału jako projektanta i producenta nanosatelitów, nie tylko wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, ale co ważniejsze kreujących trendy w branży kosmicznej na poziomie światowym.

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i dyrektor generalny SatRevolution.

SatRevolution to założona w 2016 roku we Wrocławiu firma, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów oraz analityce danych. Jej celem jest stanie się największym światowym operatorem satelitów do obserwacji Ziemi. SatRevolution ma zatem niezwykle ambitne plany, dodatkowo do 2026 roku chce posiadać na orbicie aż 1024 nanosatelity. Spółka ta cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony innowatorów z całego świata, którzy testują lub korzystają już z ich technologii. 14 grudnia podczas podczas World Satellite Business Week odbywającego się w Paryżu została zwarta umowa, dzięki której SatRevolution pozyskała finansowanie serii B od wymienianej już wielokrotnie firmy Virgin Orbit.

Jesteśmy dumni, że Sułtanat Omanu powierzył nam, jako jego wyłącznemu partnerowi, misję realizacji ambitnych celów tego kraju w drodze do pozyskania zrównoważonych rozwiązań kosmicznych dla Omanu. Jesteśmy pełni zapału, aby rozpocząć naszą współpracę odnośnie wystrzelenia pierwszych satelitów Sułtanatu Omanu z terenu Wielkiej Brytanii już w tym roku, co jest nie tylko historycznym krokiem samym w sobie, ale również ważnym etapem umożliwiającym badania i eksplorację, które nastąpią niebawem.

Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit.
Rakieta LauncherOne w trakcie przygotowań do startu. (Virgin Orbit)

LauncherOne, czyli lekka rakieta założonej w 2017 roku przez Sir Richarda Bransona firmy Virgin Orbit, z pewnością jest jedną z ciekawszych pojazdów orbitalnych. Wynoszona jest początkowo na wysokość około 10 km przez Boeinga 747, a następnie odrzuca się ją od skrzydła, po czym następuje zapłon silnika rakiety. Dlatego też jest ona zdolna do startów z wielu miejsc na całym świecie. Do tej pory wykonała 4 loty, w tym 2 operacyjne z Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Podczas tych obu misji między owiewkami znalazły się m.in. satelity polskiego SatRevolution.

Czytaj podobne posty

Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
28 lipca 2021
Trzy koncepcje komercyjnych stacji kosmicznych nagrodzone przez NASA
Trzy koncepcje komercyjnych stacji kosmicznych nagrodzone przez NASA
5 grudnia 2021
NASA wybrała producentów kombinezonów kosmicznych dla programu Artemis
NASA wybrała producentów kombinezonów kosmicznych dla programu Artemis
6 czerwca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?