Ostatnia misja programu Gemini

0 komentarzy
Buzz Aldrin w trakcie spaceru kosmicznego (NASA)
Buzz Aldrin w trakcie spaceru kosmicznego (NASA)

Dokładnie 57 lat temu rozpoczęła się ostatnia misja programu Gemini, czyli Gemini 12. W jej trakcie astronauci Edwin “Buzz” Aldrin i Jim Lovell mieli udowodnić, że da się łatwo i efektywnie wykonywać prace na zewnątrz statku kosmicznego.

Spacery kosmiczne były już wykonywane wielokrotnie wcześniej, ale zazwyczaj kończyły się one z różnym skutkiem, bo nie było wypracowanych technik pracy, a astronauci nie byli do tego odpowiednio przeszkoleni. Wszystko miało się zmienić razem z Gemini 12.

Buzz Aldrin był pierwszy astronautą, który przygotowywał się do swojej misji w wypełnionym basenie. Wodne środowisko pomagało zrozumieć jak zachowuje się ciało i inne obiekty w stanie nieważkości i dzięki temu lepiej przygotować do spacerów kosmicznych.

Dzisiaj takie treningi w basenie są czymś zwyczajnym dla każdego astronauty, który przygotowuje się do misji na ISS. Chociaż z takimi ćwiczeniami eksperymentowano już wcześniej, to jednak Buzzowi Aldrinowi przypisuje się prym w rozwoju tej techniki.

W trakcie misji Gemini 12 przeprowadzono 3 spacery kosmiczne. Odpowiedni trening oraz zastosowanie nowych uchwytów na kadłubie statku sprawiły, że wyznaczone Aldrinowi zadanie nie były dla niego fizycznie wymagające i wszystkie zakończyły się powodzeniem.

Cztery dni później astronauci wrócili na Ziemię. W ten sposób zakończył się program Gemini, a NASA udowodniło, że już wie, jak skutecznie przeprowadzać spacery kosmiczne. Agencja była już gotowa na zupełnie nowe wyzwania i rozpoczęcie księżycowego programu Apollo.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *