Progress MS-18 dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną

0 komentarzy

Dzisiaj o 2:00 czasu polskiego statek towarowy Progress MS-18 zostanie wyniesiony z Kosmodromu Bajkonur na orbitę na szczycie rakiety Soyuz 2.1a. Będzie to trzecia w tym roku misja towarowa na ISS rosyjskiego statku, w ramach której dostarczone zostanie niezbędne zaopatrzenie i sprzęt. Następnie po dwudniowym krążeniu wokół Ziemi, Progress zadokuje do modułu Zvezda.

[Aktualizacja] Rakieta Soyuz 2.1a wystartowała z Kosmodromu Bajkonur o 2:00 czasu polskiego i umieściła statek Progress MS-18 na nominalnej orbicie. W tej chwili jest on w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a dokowanie planowane jest na sobotę około godziny 3:33.

Rakieta, która wykona dzisiejszą misję, dotarła do Bajkonuru w sierpniu tego roku. W międzyczasie wykonano także kilka ważnych testów statku Progress. 8 października połączono pierwszy i drugi stopień Soyuza, a tydzień później rozpoczęto operacje tankowania Progress’a, które zakończyły się 19 października. Następnie statek towarowy został połączony z adapterem ładunku, a 23 października został on zintegrowany z gotowym już pojazdem startowym. 25 października w godzinach porannych całość została przetransportowane na stanowisko startowe 31/6 w Bajkonurze.

Rakieta Soyuz postawiona na stanowisku 31/6. Źródło: Roscosmos.

A co dokładnie znalazło się w środku statku Progress MS-18? Łącznie 2550 kilogramów towaru, który przeznaczony będzie głównie dla członków Ekspedycji 66 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym 560 kilogramów paliwa służącego do korygowania trajektorii i pozycji ISS, 420 litrów wody do zbiorników systemu Rodnik, 43 kilogramy sprężonego powietrza oraz potrzebny sprzęt, kilka eksperymentów i oczywiście jedzenie, wszystko o łącznej wadze 1,5 tony.

Pojazd Progress, który wizualnie przypomina załogowego Soyuza, przystosowany jest tylko do transportu zaopatrzenia. Ma 7,9 metra długości i 2,7 metra średnicy. Podobnie jak wspomniany przed chwilą Soyuz, jest on podzielony na trzy moduły (serwisowy, ze zbiornikiem na paliwo oraz z przestrzenią ładunkową pod ciśnieniem), jednak nie ulegają one separacji przy powrocie na Ziemię. Oczywiście ma to związek z tym, że Progress nie wraca w sposób kontrolowany na powierzchnię, a jest niszczony podczas ponownego wejścia w atmosferę. Dlatego też opuszcza on często stację wypełniony śmieciami, aby pozbyć się ich z pokładu ISS. Lecący dzisiaj Progress będzie osiemnastym z serii MS, czyli najnowszej tych statków kosmicznych.

Statki Progress i Soyuz podczas przygotowań w Bajkonurze. Źródło: Roscosmos.

Dzisiaj zostanie użyty wariant 2.1a Soyuza, który różni się od drugiej popularnej wersji tej rakiety (2.1b) silnikiem zastosowanym w trzecim stopniu. Idąc od początku, cały pojazd składa się z pierwszego (bocznych boosterów), drugiego (główna część rdzenia rakiety) oraz z trzeciego stopnia, który wypuści Progress’a już na orbicie. Wszystkie elementy jako paliwo wykorzystują RP-1 i ciekły tlen. Łączna długość pojazdu to 46 metrów, a na niską orbitę okołoziemską jest w stanie zabrać do 7 ton. Oglądając start Soyuza z pewnością warto zwrócić uwagę na efektowny sposób separacji bocznych boosterów oraz drugiego i trzeciego stopnia. Będzie to już 56. lot Soyuza 2.1a i 129. biorąc pod uwagę wszystkie wersje jego drugiej generacji.

Jednak nie będzie to start Soyuza jak każdy inny, gdyż zawiera on pewien okolicznościowy element. Zapewne w pamięci został jeszcze wszystkim Soyuz w biało-niebieskim malowaniu z okazji rocznicy lotu Gagarina. Tym razem, z okazji 800. lecia Niżnego Nowogrodu, który współpracuje z rosyjską agencją kosmiczną, rakieta została ozdobiona wzorami zaczerpniętymi z tradycyjnej sztuki Chochłoma, która narodziła się właśnie na terenie tego miasta. Z pewnością takie inicjatywy są niezłym sposobem na urozmaicenie powtarzających się misji.

Przebieg lotu:

 • T- 0:15 – Zapłon silników pierwszego i drugiego stopnia
 • T+ 0:00 – Start
 • T+ 1:58 – Separacja bocznych boosterów (pierwszego stopnia)
 • T+ 3:03 – Odrzucenie owiewki
 • T+ 4:47 – Zapłon silnika trzeciego stopnia i następnie separacja drugiego stopnia
 • T+ 8:45 – Koniec pracy silnika trzeciego stopnia
 • T+ 8:49 – Separacja statku Progress MS-18

Dokowanie planowane jest na sobotę na godz. 3:33 czasu polskiego. Progress MS-18 będzie pierwszym pojazdem zadokowanym do modułu Zvezda od kwietnia. Przerwa ta miała związek z wyciekiem powietrza mającym miejsce właśnie w tej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek ma pozostać na orbicie przez 215 dni.

Transmisję z tego wydarzenia będzie można śledzić na żywo w Internecie. Start będzie można obejrzeć zarówno na kanale NASA TV, jak i na kanale Roscosmos’u w serwisie YouTube.

Czytaj podobne posty

Kapsuła Cygnus, nazwana imieniem Katherine Johnson, opuści dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Kapsuła Cygnus, nazwana imieniem Katherine Johnson, opuści dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną.
29 czerwca 2021
Siedemnasty Cygnus przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Siedemnasty Cygnus przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną
21 lutego 2022
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
18 czerwca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?