Misja Soyuz MS-20 z kosmicznymi turystami dobiegła końca

0 komentarzy

Alexander Misurkin, Yusaku Maezawa i Yozo Hirano, czyli załoga misji Soyuz MS-20, bezpiecznie wróciła na Ziemię 20 grudnia na pokładzie kapsuły pojazdu Soyuz. Japońska część załogi to pierwsi od 10 lat kosmiczni turyści wyniesieni przez rosyjski statek, a spędzili oni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niecałe 12 dni. Lądowanie na kazachskich stepach miało miejsce o 4:13 naszego czasu.

Zanim pojazd wrócił na ląd, załoga weszła na pokład statku Soyuz, a właz pomiędzy stacją i pojazdem został zamknięty około 20:20 czasu polskiego. Soyuz MS-20 odłączył się od modułu Poisk Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dokładnie 4 godziny i 29 minut później, a następnie za pomocą swoich silniczków oddalił się od orbitalnego laboratorium. O 3:18 pojazd odpalił swój silnik w celu deorbitacji, a po kolejnych 29 minutach całość rozdzieliła się na trzy części, z których bezpiecznie ląduje tylko kapsuła wraz z załogą. Po udanym wejściu w atmosferę, która spowolniła opadanie statku, otworzył się główny spadochron, który potrzebuje jeszcze pomocy w postaci dodatkowych silników odpalanych sekundę przed przyziemieniem.

Kapsuła pojazdu Soyuz opadająca na spadochronie. Źródło: Roscosmos.

Misja Soyuz MS-20 ma charakter wyłącznie turystyczny, a lot ten nabyła firma Space Adventures i właśnie za jej pośrednictwem wykupił go japoński miliarder Yusaku Maezawa. Do tej pory ta amerykańska spółka zorganizowała loty już dla 9 kosmicznych turystów, a pierwszy w 2001 roku, kiedy także użyto Soyuza. Firma ta miała w planach również misję statku Dragon w przyszłym roku, jednak nie dojdzie ona do skutku.

Rozpoczęcie szkolenia japońskiej części załogi przed tą misją rozpoczęło się już 15 czerwca tego roku. Zapoznali się oni w tym czasie ze statkiem kosmicznym Soyuz, rosyjską częścią ISS, pracowali z systemami i sprzętem pokładowym oraz nauczyli się organizacji działań w Soyuzie i na ISS. Również ze względu na ten lot, egzemplarz szkoleniowy statku został zmodernizowany. Druga część przygotowań opierała się na szkoleniach medycznych i biologicznych, a także załoga została przeszkolona w razie sytuacji awaryjnych. Całość została zakończona finalnymi egzaminami, a 2 listopada została ogłoszona gotowość do startu. 18 dni później załoga zapoznała się ze skafandrami, a następnie z pojazdem Soyuz MS-20.

Czas nieco bardziej przybliżyć trzyosobową załogę misji Soyuz MS-20 (kolejność od góry na zdjęciu):

Załoga misji Soyuz MS-20. Źródło: Roscosmos.
  • Yozo Hirano – jest osobistym asystentem Maezawy oraz producentem i menadżerem jego projektów. Oczywiście był to jego pierwszy lot w kosmos, a na pokładzie stacji odpowiedzialny był za dokumentowanie życia na ISS właśnie drugiego japońskiego członka załogi.
  • Yusaku Maezawa – japoński miliarder, założyciel firm Start Today i Zozo, twórca i kolekcjoner sztuki. W kosmosie znalazł się po raz pierwszy, opłacił on miejsce dla siebie i swojego asystenta. To właśnie Yusaku wykupił wcześniej załogowy lot Starshipa, podczas którego ma on okrążyć Księżyc. Niemalże codzienne nagrania z jego pobytu na ISS można znaleźć na jego kanale w serwisie YouTube.
  • Alexander Misurkin – doświadczony już kosmonauta Roscosmos, dowódca misji Soyuz MS-20. W przeszłości uczestniczył w misjach Sojuz TMA-08M w 2011 roku i Sojuz MS-06 w 2017 roku, podczas której po raz pierwszy pełnił rolę dowódcy.
  • Natomiast w skład załogi rezerwowej weszli kosmonauta Alexander Skvortsov i turysta Shun Ogiso.

Po wejściu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, załoga misji Soyuz MS-20 zwiększyła ilość osób zamieszkujących stację do 10, gdyż obecnie przebywają tam załoganci statku Dragon i Soyuza MS-19 w ramach Ekspedycji 66. Choć cel omawianej tutaj misji jest turystyczny, podczas swego pobytu japońscy astronauci wykonali parę eksperymentów. Najważniejszym z nich był LAZMA, który został przeprowadzony na ISS po raz pierwszy. Miał on zbadać mikrokrążenie krwi w warunkach mikrograwitacji za pomocą czujników laserowych umieszczonych na kończynach i głowie załogi. Dane ze stacji zostaną następnie uzupełnione tymi zebranymi przed startem, w czasie lotu i po wylądowaniu. Dodatkowo JAXA (Japońska Agencja Kosmiczna) również przygotowała kilka eksperymentów.

Start statku Soyuz MS-20 na szczycie rakiety Soyuz 2.1a miał miejsce 8 grudnia o 8:38 naszego czasu ze stanowiska 31/6 kosmodromu w Bajkonurze. Rakieta z powodzeniem wyniosła pojazd na orbitę, a ten przez następne sześć godzin za pomocą swego napędu podwyższał ją przybliżając się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O 14:46 po okrążeniu Ziemi około 4 razy Soyuz zadokował do modułu Poisk.

Statek Soyuz MS-20 zbliżający się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: Roscosmos.

Soyuz MS to najnowszy wariant wykorzystywanego już od wielu lat rosyjskiego załogowego statku kosmicznego. Dzieli się on na trzy moduły: orbitalny, powrotny oraz serwisowy. Ten pierwszy zawiera port dokujący, a w środku znajduje się dość spora przestrzeń do wykorzystania dla załogi. Drugi natomiast po oddzieleniu staje się kapsułą w której załoga wraca na Ziemię, tam właśnie znajdują się siedziska dla załogantów. Ostatni, serwisowy, zawiera napęd pojazdu, system podtrzymywania życia oraz panele słoneczne i systemy komunikacyjne. Statek Soyuz jest ponadto wyposażony w autonomiczny system dokowania Kurs-NA.

Wariant 2.1a Soyuza, który wyniósł trzyosobową załogę, rożni się od wersji 2.1b silnikiem zastosowanym w trzecim stopniu. Cały pojazd składa się z pierwszego (bocznych boosterów), drugiego (główna część rdzenia rakiety) oraz z trzeciego stopnia. Wszystkie elementy jako paliwo wykorzystują RP-1 i ciekły tlen. Łączna długość pojazdu to 46 metrów, a na niską orbitę okołoziemską jest w stanie zabrać do 7 ton. Była to 57. misja tego wariantu rakiety Soyuz.

Czytaj podobne posty

Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
7 października 2021
Córka Alana Sheparda wraz z 5 innymi turystami poleciała w kosmos
Córka Alana Sheparda wraz z 5 innymi turystami poleciała w kosmos
11 grudnia 2021
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
12 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?