Dziewiąty lot Soyuza z satelitami OneWeb [Aktualizacja]

0 komentarzy

Dzisiejszej nocy, dokładnie 13 minut po północy czasu polskiego, z kosmodromu w Bajkonurze ma wystartować Soyuz 2.1b w ramach 9. misji dedykowanej satelitom OneWeb. Jest to konstelacja, która podobnie jak Starlink, ma oferować dostęp do Internetu na całym świecie. Będzie to pierwsza po ponad roku przerwy misja OneWeb z Bajkonuru.

[Aktualizacja] Rakieta Soyuz 2.1b wystartowała z powodzeniem z platformy 31/6 Kosmodromu w Bajkonurze. Misja przebiegła według planu, a wszystkie 34 urządzenia zostały umieszczone na orbicie. Aktualnie liczba satelitów konstelacji OneWeb w przestrzeni kosmicznej wynosi 288.

Start tej misji pierwotnie miał odbyć się dwie noce wcześniej, jednak mniej niż minutę przed T-0 sekwencja startowa została przerwana. Dostaliśmy informację, że całą tę sytuację spowodowało pewne zachowanie pojazdu odbiegające od nominalnego. Jednocześnie zostaliśmy zapewnieni, że rakieta Soyuz oraz umieszczony na jej szczycie ładunek są bezpieczne. Warto zaznaczyć, że rzadko pojazd ten notuje opóźnienia z powodu własnych problemów technicznych. Następna próba miała odbyć się wczoraj, jednak na prośbę klienta, firmy OneWeb, została ona ponownie przesunięta o 24 godziny.

Rakieta Soyuz 2.1b na stanowisku startowym w Bajkonurze.

OneWeb to nic innego jak konstelacja mająca oferować Internet satelitarny. Konkuruje ona (przynajmniej teoretycznie) ze Starlinkami od SpaceX, których na orbicie aktualnie jest zdecydowanie więcej. Podobny projekt ma rozpocząć także Amazon, jednak nadal czekamy na pierwsze urządzenia. Ale ile w takim razie jest aktualnie OneWeb’ów na orbicie? W tej chwili liczba ta wynosi 254, co stanowi mniej niż połowę jeśli chodzi o pierwszą fazę ich wynoszenia (ma ona zostać ukończona na 650 urządzeniach). Ma to zapewnić prędkość pobierania na poziomie około 50 Mb/s. Następnym celem, czyli mowa tutaj o drugiej fazie, ma być 6372 funkcjonujących na orbicie satelitów. Komercyjne usługi tej konstelacji mają wystartować pod koniec bieżącego roku w Wielkiej Brytanii, Grenlandii, Kanadzie, północnej Europie, Islandii, na Alasce, a także na morzach arktycznych.

Satelity OneWeb przed enkapsulacją.

Każdy pojedynczy satelita OneWeb waży 147 kilogramów i wyposażony jest w antenę w paśmie Ku. Mają one deorbitować się w bezpieczny sposób po około 25 latach. Są one produkowane na Florydzie we współpracy ze Airbus Defence and Space. Codziennie powstają tam dwa nowe urządzenia, czyli na wykonanie jednego startu konieczne jest mniej więcej 17 dni produkcji, bowiem podczas dzisiejszej misji zostaną wyniesione 34 OneWeb’y. Zostały one przetransportowane do Kazachstanu, gdzie znajduje się Bajkonur, kilka tygodni przed startem. Podczas tego lotu zostaną one wypuszczone na orbicie kołowej o wysokości 450 km i inklinacji 87,4°. Z czasem jednak zostanie ona podwyższona do 1200 km. Cały ładunek, który zabierze ze sobą Soyuz, waży 5022 kg.

Rakiety Soyuz chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Wykonuje ona swoje zadanie od 1966 roku, kiedy powstała jej pierwsza wersja. Obecnie wykorzystywane są warianty 2.1a, 2.1b i 2.1v. Ten ostatni nie posiada bocznych boosterów i jego starty są dużą rzadkością. Natomiast ta druga wersja różni się od 2.1a silnikiem zastosowanym w trzecim stopniu. I to właśnie ta poleci podczas dzisiejszej misji. Oprócz bocznych boosterów, o których już była mowa, składa się także z rdzenia (2. stopnia), 3. stopnia (który jest tak na prawdę drugim) oraz ewentualnego górnego stopnia, który wprowadza ładunek na dokładną orbitę. Łączna długość pojazdu to 46 metrów, a na niską orbitę okołoziemską jest w stanie zabrać do 8,2 tony.

Rakieta Soyuz 2.1b podczas transportu na stanowisko startowe.

Boczne boostery, rdzeń oraz trzeci stopień napędzane są RP-1 i ciekłym tlenem. Ciekawie wyglądają natomiast separacje niektórych części. Boostery są odrzucane w efektowny sposób, tworząc popularny Krzyż Korolowa, a trzeci stopień włącza swój silnik jeszcze przed separacją, która następuje już po zapłonie. Jako opcjonalny stopień zostanie wykorzystany Fregat, który używa jako paliwa niesymetrycznej dimetylohydrazyny i tetratlenku diazotu. Co ciekawe jego silnik może zostać uruchomiony do 50 razy. Później znajduje się już tylko adapter oraz specjalna konstrukcja umożliwiająca wypuszczenie ładunku. Będzie to 65. start tego pojazdu w wersji 2.1b, a 124. biorąc pod uwagę wszystkie warianty Soyuza 2.

Misja OneWeb #9, która jest lotem o oznaczeniu ST-34, została zatytułowana „Celebrating Global Partnerships”. Dzieje się tak z każdą misją OneWeb i trzeba przyznać, że jest to ciekawe urozmaicenie, które nieco przykrywa fakt, że w kosmos podczas każdej wysyłany jest ten sam ładunek. Cała misja (od startu do separacji ostatnich urządzeń) potrwa 3 godziny i 45 minut. Będzie to już 5. start satelitów OneWeb w 2021 roku, a pierwszy z Bajkonuru (wszystkie pozostałe odbywały się z kosmodromu Vostochny). Ponadto jest to 59. misja Soyuza operowana przez Arianespace.

Będzie dostępna transmisja na żywo z tego wydarzenia. Dostępna jest ona tutaj. Początek zaplanowano na godz. 00:03 czasu polskiego.

Patch misji OneWeb #9.

Czytaj podobne posty

Przed nami pierwszy orbitalny lot Firefly Aerospace [aktualizacja]
Przed nami pierwszy orbitalny lot Firefly Aerospace [aktualizacja]
2 września 2021
Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem
Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem
28 grudnia 2021
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
30 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?