Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem

0 komentarzy

Do satelitów OneWeb dołączyło kolejne 36 sztuk. Dzięki misji ST37, która odbyła się 27 grudnia, na orbicie znajduje się już 394 urządzeń, czyli 60% planowanej konstelacji. Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała z kosmodromu w Bajkonurze o 14:10 naszego czasu.

Po ST37 Arianespace zakończyła 2021 rok z wynikiem piętnastu startów. Firma może się także pochwalić imponującym wynikiem wystrzelenia łącznie 1101 satelitów od czasu jej powstania w 1980 r. Przedsiębiorstwo przeprowadziło już 12 misji dla OneWeb, z czego 8 w tym roku.

Misja trwała 3h45min, a satelity wypuszczane były w dziewięciu partiach. Po raz pierwszy wystrzelono 36 satelitów, a nie 34, jak zazwyczaj w przypadku misji OneWeb.

Rakieta Sojuz w wersji 2.1b składa się z pierwszego i drugiego stopnia, w tym locie wykorzystano także dodatkowy górny stopień. Prócz tego stopień wyposażony jest w cztery boczne stopnie, tzw. boostery. Główny stopień wyposażony jest w jeden czterokomorowy silnik RD-108A napędzany paliwem RP-1 i ciekłym tlenem. Drugi stopień korzysta z silnika RD-0124 zasilanego tym samym paliwem, co główny człon.

Start misji ST37. Źródło: OneWeb

Dodatkowy górny stopień nazwany Fregat jest niezależny od reszty rakiety i posiada własne systemy nawigacyjne, czy kontroli wysokości lotu, gdyż wykorzystywany jest jako statek kosmiczny dla satelitów mocowanych do niego przy pomocy adaptera. Jego silnik S5.92 napędzany jest 1,1-Dimetylohydrazyną (UDMH) i tetratlenkiem diazotu służącym za utleniacz.

Ukończona konstelacja satelitów OneWeb ma zapewnić dostęp do Internetu na całym globie docierając do miejsc niedostępnych dla sieci naziemnej. Satelity budowane są przez OneWeb Satellites, co jest wspólnym przedsięwzięciem OneWeb i Aribus Defence and Space. Docelowa ilość urządzeń to 648 na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości 1200 km. To znacznie niżej, niż satelity zapewniające dostęp do satelitarnego Internetu aktualnie, choć wyżej, niż konstelacja Starlink od SpaceX.

Każdy satelita OneWeb waży 147 kg i posiada antenę w paśmie Ku. Urządzenia produkowane są a Florydzie i według zapewnień OneWeb Satellites każdego dnia mogą zostać wyprodukowane aż dwa urządzenia. Wspomniana orbita o wysokości 1200 km jest docelową, do której z czasem satelity będą podnoszone.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.