Kathy Lueders odchodzi z NASA

0 komentarzy

Po ponad trzydziestu latach Kathy Lueders rezygnuje z pracy dla amerykańskiej agencji kosmicznej. W ostatnim czasie zajmowała stanowisko Administratora do spraw Operacji Misji Kosmicznych, gdzie sprawowała pieczę nad ISS, lotami towarowymi i załogowymi na stację oraz nad ogólną komercjalizacją niskiej orbity okołoziemskiej.

Kathy Lueders przez pierwsze dwie dekady pracowała przy programie wahadłowców kosmicznych oraz rozwoju ISS. W 2013 została menadżerem w Programie Komercyjnych Lotów Załogowych i obejmowała to stanowisko aż do pierwszego załogowego lotu SpaceX. W czerwcu 2020 mianowano ją administratorem Departamentu Kosmicznych Lotów Załogowych i Operacji, gdzie była odpowiedzialna za powrót ludzi na Księżyc oraz działalność związaną z ISS. Przyjęła tę rolę po Dougu Loverro, który odszedł po skandalu przy wyborze producenta księżycowego lądownika programu Artemis. We wrześniu 2021 komórka Kathy Lueders została podzielona na dwie części, a ona objęła przywództwo w nowopowstałym Departamencie Operacji Misji Kosmicznych, gdzie jeszcze do końca kwietnia 2023 będzie sprawowała władzę nad ISS i komercyjnymi działaniami na LEO.

Program Komercyjncyh Lotów Załogowych jest największym sukcesem Kathy Lueders (NASA)

Lueders była chwalona za swoją wiedzę techniczną i umiejętność podejmowana trudnych decyzji. Abhi Tripathi, były dyrektor misji w SpaceX, nazwał ją „właściwym administratorem we właściwym czasie” i dodał, że rozwój załogowego Dragona nie byłby takim sukcesem, gdyby nie ona. O Leuders wypowiedział się także Thomas Zurbuchen.

W zasadzie to wątpię, czy bez niej byłby jakikolwiek Program Komercyjnych Lotów Załogowych, który tak odmienił sposób, w jaki podróżujemy w kosmos i na pewno będzie miał znaczny wpływ na naukę.

Thomas Zurbuchen, były administrator NASA ds. nauki

Od 1 maja stanowisko Kathy Lueders przejmie jej obecny zastępca, Ken Bowersox. Brał on udział w 5 misjach wahadłowców oraz wydłużonym pobycie na ISS. W 1995 roku został najmłodszym dowódcą wahadłowca i łącznie spędził ponad 13 godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej. W latach 2009 – 2011 Bowersox pracował w SpaceX jako Wicedyrektor Zapewnienia Bezpieczeństwa Astronautów i Misji, później trafił do Rady Doradczej NASA, a następnie związany był z departamentami agencji ds. misji kosmicznych, gdzie miał dwukrotnie okazję służyć jako tymczasowy administrator.

Kathy Lueders przejdzie do historii jako osoba z istotnym wkładem w rozwój komercyjnego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Nam na pewno będzie brakowało jej twarzy i uśmiechu podczas konferencji związanych z lotami załogowymi, ale życzymy jej dalszych sukcesów w karierze. Nie wiemy jeszcze jednak co ją czeka i czy w ogóle, bo co ciekawe, nikt nie wie ile Kathy ma lat!

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.