Trzy koncepcje komercyjnych stacji kosmicznych nagrodzone przez NASA

1 komentarz

NASA przyznała nagrody o łącznej wartości ponad 415 milionów dolarów w ramach programu Commercial Low Earth Orbit Destinations trzem amerykańskim zespołom opracowującym projekty komercyjnej stacji kosmicznej. Ma on na celu wsparcie prac nad koncepcjami komercyjnych stacji orbitalnych i w dalszej perspektywie zastąpienie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca tej dekady.

Pierwszą nagrodzoną propozycją jest stacja Starlab, której projektem kieruje zespół z firmą Nanoracks na czele. Otrzymała ona największe dofinansowanie, gdyż mowa tutaj o 160 milionach dolarów. Ma ona składać się przede wszystkim z dużego nadmuchiwanego habitatu i segmentu z portem dokującym. W środku ma się znaleźć miejsce dla czteroosobowej załogi, która będzie miała do dyspozycji 340m3 przestrzeni. Na zewnątrz do dyspozycji będzie również ramię robotyczne, a w środku najnowocześniejszy system laboratoryjny. Ponadto całość ma być wysłana w kosmos podczas jednego startu, a stać się to ma już w 2027 roku. Do zespołu, który ma skonstruować tę stację, należą również Voyager Space i Lockheed Martin.

Wizualizacja stacji Starlab. Źródło: Nanoracks.

Następna na liście jest stacja Orbital Reef, której projekt ujrzał światło dzienne 25 października (zdjęcie na samej górze). Kieruje nim firma Blue Origin, jednak uczestniczyć w jej rozwoju ma także Sierra Space, Boeing, Redwire Space czy Arizona State University. W zamyśle stacja ta ma być inspirująca, praktyczna i bezpieczna. Zdaniem BO zaprojektowana została z myślą o ludziach, a jej infrastruktura pozwoli na skalowanie przedsiębiorstw w kosmosie oraz stworzenie nowego rynku. Środki transportu wielokrotnego użytku wraz z automatyzacją miałyby zapewnić niski koszt dostępu do stacji. Orbital Reef będzie mieć także możliwość powiększania z czasem swoich rozmiarów o kolejne moduły. Choć projekt ten jest bardzo ambitny, rozpoczęcie działalności stacji ma nastąpić już w drugiej połowie tej dekady. Tutaj NASA postanowiła przyznać 130 milionów dolarów.

Nieco mniej, bo 125,6 miliona dolarów uzyskała koncepcja stacji firmy Northrop Grumman, która nie została wcześniej ujawniona. NG postanowił spróbować swoich sił na na podstawie sporego doświadczenia w budowie pojazdów kosmicznych. Ma ona opierać się na sprawdzonych już pojazdach, takich jak popularny statek towarowy Cygnus. Już zaledwie jeden start wystarczy, aby była ona w stanie pomieścić czterech załogantów, jednak w przyszłości dzięki sporej ilości portów dokujących, stacja będzie mogła zostać rozbudowana w na wiele sposobów. Z informacji, które zostały ujawnione wiemy, że z Northrop Grumman współpracuje także Dynetics.

Wizualizacja stacji firmy Northrop Grumman. Źródło: Northrop Grumman.

Nagrody te są początkiem pierwszej fazy programu, który zakłada tylko wstępne opracowanie i zaprojektowanie we współpracy z NASA stacji orbitalnych. Te trzy powyższe koncepcje zostały wybrane spośród jedenastu propozycji. Potrwa ona do 2025 roku, kiedy rozpocząć się ma jego drugi etap, w którym amerykańska agencja kosmiczna ma rozpocząć certyfikacje komercyjnych stacji i rozpoczęcie działalności na nich swoich załóg. Całość ma umożliwić NASA skupienie się na misjach księżycowych i w dalszej przyszłości międzyplanetarnych, przy jednoczesnej kontynuacji stałego pobytu amerykanów w kosmosie i dalszym wykorzystywaniu niskiej orbity okołoziemskiej jako poligonu doświadczalnego.

Co ciekawe dofinansowania zostały przyznane dwa dni po raporcie Inspektora Generalnego NASA o aktualnym przygotowaniu amerykańskiej agencji na przejście z ISS na komercyjne stacje kosmiczne. Ostrzega on przed ryzykiem powstania luki w pobycie amerykanów na orbicie po zakończeniu pracy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która może przynieść poważne konsekwencje. Raport ten stwierdza, że zagrożeniami są kondycja ISS czy możliwy brak gotowości komercyjnych stacji do 2030 roku.

Czytaj podobne posty

NASA wybrała producentów kombinezonów kosmicznych dla programu Artemis
NASA wybrała producentów kombinezonów kosmicznych dla programu Artemis
6 czerwca 2022
Ariane 5 VA255 – jeden lot, trzy rekordy
Ariane 5 VA255 – jeden lot, trzy rekordy
23 października 2021
Electron po raz pierwszy złapany przez helikopter
Electron po raz pierwszy złapany przez helikopter
6 maja 2022
Dyskusja (1 komentarz)
  • Gość H.Pasjonat Astonautyki
    Gość H.Pasjonat Astonautyki 14 grudnia 2021 21:31

    Uważam że w 3 Dekadzie XXI w. jest już czas na Uruchomienie Stacji na LEO z sztuczną grawitacją . Najprościej do takiej stacji z tych 3 ma Orbital Reef z Modułem dmuchanym. Do Modułu Technicznego z panelami trzeba wbudować 2 Mobilne pierścienie zewnętrze naprzeciwko siebie z 2- ma kołowrotkami elektrycznymi na których są nawinięte 2 stalowe 100m liny. Po dotarciu do modułu z pierścieniami 2 Modułów dmuchanych ,są one doczepiane do lin , nadmuchane i równocześnie odblokowane na kołowrotkach i silniczkami korekcyjnymi wprowadzane w obrót na pierścieniach mobilnych tak szybko i do odległości 100 m każdy aby uzyskać w 2 tych modułach Sztuczną ziemską Grawitację 1-g. Wszystko jest kontrolowane Komputerowo.To jest tak proste i tak tanie że się dziwię że jeszcze NASA nie zamontowała takiego Modułu na ISS przez te 20 lat jej na LEO. Najlepszymi modułami do tego są B-330 firmy Bigelow, bo są wyposażone każdy w Panele słoneczne , silniczki korekcyjne i Doki ,do których mogą cumować wszystkie komercyjne Kapsuły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?