Inspiration 4 – pierwsza w pełni komercyjna misja kosmiczna

0 komentarzy

Ostatnie miesiące były pełne wyczekiwania dla miłośników astronautyki i wypełnione przygotowywaniami do lotu przez czwórkę śmiałków nie będących astronautami. Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski, Dr. Sian Proctor otrzymali podstawowe szkolenie astronautyczne i obeznali się z kapsułą Dragon Resilience, w której spędzą kilka dni na orbicie. Standardowo statek kosmiczny zostanie wyniesiony przez rakietę Falcon 9 z platformy startowej LC-39A z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie. Okno startowe otwiera się 16 września o 2:02 naszego czasu.

Misja Inspiration 4 to nie tylko ogromny krok w stronę komercyjnych lotów w kosmos i pokazanie, że każdy może polecieć na orbitę. Cel jest bardzo szczytny, chodzi bowiem o wsparcie szpitala dziecięcego specjalizującego się w chorobach nowotworowych – St. Jude Children’s Research Hospital. Tak naprawdę priorytetem przedsięwzięcia jest zebranie 200 milionów dolarów potrzebnych szpitalowi na dalsze badania, a sam Isaacman zobowiązał się do wpłacenia 100 milionów dolarów. Co ciekawe, jedną z uczestniczek lotu jest Hayley, która wygrała walkę z nowotworem, a teraz pracuje we wspomnianym szpitalu. Uczestnicy misji przeprowadzą także naukowe eksperymenty, a zebrane dane będą cenne w badaniach nad zachowaniem się ludzkiego organizmu przy pobytach w mikrograwitacji.

Kapsuła Dragon poleci na orbitę o wysokości 575 km, co jest najdalszą misją załogową od czasów serwisowania teleskopu Hubble’a. Dla porównania, sam teleskop orbituje 35 km niżej, a Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na 420 km. Mechanizm pozwalający na dokowanie Dragona do ISS został zastąpiony kopułą, która zapewni uczestnikom lotu niezapomniane widoki. Crew Dragon o oznaczeniu C207-2 nazwany Resilience był już poprzednio wykorzystany podczas misji Crew-1, kiedy to na stację kosmiczną udali się astronauci NASA Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker, a także astronauta JAXA Soichi Noguchi. Dla pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 będzie to już trzeci lot i wyląduje on na platformie Just Read the Instructions.

Wizualizacja kapsuły Dragon Resilience w nową kopułą widokową.

Inspiration 4 to pierwsza w pełni prywatna misja kosmiczna. Na pokładzie statku kosmicznego Dragon nie znajdzie się żaden profesjonalny astronauta. Od czasów, kiedy wahadłowce leciały na pomoc teleskopowi Hubble’a, nie przeprowadzono również orbitalnego lotu załogowego do destynacji innej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Nigdy wcześniej do lotu załogowego nie wykorzystano pierwszego stopnia, który ma za sobą już 2 podróże w przestrzeń kosmiczną. Jeśli już jesteśmy przy wydarzeniach, które będą miały miejsce po raz pierwszy, to nie zdarzyło się wcześniej, by na orbicie przebywały aż 3 kapsuły Dragon jednocześnie.

Kim jest załoga?

Jared Isaacman – dowódca. Założyciel i dyrektor generalny Shift4 Payments, czyli firmy zajmującej się zintegrowanymi usługami płatności, którą założył mając zaledwie 16 lat. Jest nie tylko najbardziej wpływowym liderem biznesowym w swojej branży, o którym pisały prestiżowe czasopisma. Jared to uzdolniony pilot i dobroczyńcza wspierający różne akcje charytatywne. Sukces założonej przez niego firmy pozwolił mu na rozwijanie pasji związanej z lotnictwem. Znany jest także z założenia Draken International, przedsiębiorstwa produkującego samoloty myśliwskie i trenującego pilotów dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Isaacman jest fundatorem misji i ufundował również trzy pozostałe miejsca w Dragonie. Jak kilkukrotnie podkreślił, poszukiwane były wyjątkowe osoby, reprezentujące wartości, którym przyświeca Inspiration 4.

Hayley Arceneaux – Hope. Po tym, jak Jared Isaacman ogłosił ufundowanie misji, pozostałe 3 miejsca pozostawały puste i opisane były jednie wartością, jaką miał reprezentować potencjalny uczestnik. Hayley jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o nadzieję. Zwykły ból kolana, który miał być tylko wynikiem kontuzji, okazał się nowotworem. Rodzice zabrali ją do szpitala St. Jude Children’s Research Hospital, gdzie po wielu terapiach i operacji udało jej się pokonać chorobę. Od tej pory marzeniem Hayley była praca w tym samym szpitalu i udało się je urzeczywistnić. Nie można zapomnieć o tym, że Hayley będzie pierwszą osobą z endoprotezą (podczas terapii lekarze musieli zastąpić fragment kości w chorej nodze), która poleci w kosmos. Nikt nie wie, jak taka podróż na to wpłynie, będzie to więc bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu w przyszłości osoby z podobnym stanem zdrowia być może będą mogły ubiegać się o stanowisko astronauty.  

Chris Sembroski – Generosity. Interesował się kosmosem i astronautyką od czasów wczesnej młodości. By mieć szansę na zdobycie tego miejsca, należało wpłacić donację na rzecz wspomnianego wcześniej szpitala. Tak naprawdę miejsce wygrał kolega Sembroskiego, który nie był jednak w stanie polecieć i przekazał tę szansę naszemu bohaterowi, który od zawsze marzył o locie w kosmos. Chris jest także doradcą w amerykańskim Space Camp, dołączył także do organizacji non-profit ProSpace, która popiera prywatne loty w kosmos.

Dr. Sian Proctor – Prosperity. Jest specjalistką w dziedzinie nauk o Ziemi i pasjonatką eksploracji kosmosu. Dr. Sian to także analogowa astronautka i brała udział aż w czterech misjach analogowych. Dr. Sian otrzymała akurat to miejsce, ponieważ spełniła warunek – zainspirowanie innych historią z wykorzystaniem Shift4 Shop. Proctor wykorzystała platformę do sprzedaży swoich dzieł i poezji, oraz opublikowała film dzieląc się swoją historią. Warto wspomnieć, iż była jedną z finałowych kandydatek w 20 grupie astronautów NASA w 2009, ostatecznie nie została jednak wybrana.

Ta niesamowita przygoda zakończy się powrotem kapsuły na Ziemię i wylądowaniem na wodach Zatoki Meksykańskiej lub u wybrzeży Florydy. Natychmiast po wylądowaniu prywatni astronauci zostaną poddani szeregowi testów sprawdzających ich sprawność, równowagę i percepcję. Na załogę oddziaływać będzie większe promieniowanie, niż na mieszkańców stacji kosmicznej. Do wykonywanych eksperymentów będzie należała m.in. elektrokardiografia, monitorowanie tętna, saturacji i snu. Całe przedsięwzięcie pozwoli na zebranie wielu cennych danych odnośnie zachowania ludzkiego organizmu wystawionego na działanie mikrograwitacji.

Inspiration 4, jak sama nazwa wskazuje, ma inspirować do eksploracji kosmosu i przybliżyć kosmiczne podróże dla szerszej publiczności. Misja zwraca uwagę na ważne wartości i dobroczynność, choć i lot w sam sobie jest wydarzeniem historycznym. Powodzenie misji sprawi, iż kosmos stanie się bardziej dostępny dla obywateli, którzy nie są profesjonalnymi astronautami. Trzymamy kciuki za uczestników Inspiration 4 i z niecierpliwością czekamy na rozwój prywatnego sektora kosmicznego.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.