Ax-2 – druga prywatna misja na ISS rozpoczęta

0 komentarzy
Zdjęcie: SpaceX
Zdjęcie: SpaceX

W niedzielę 21 maja z powodzeniem wystrzelona została druga w historii w pełni prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta Falcon 9 wyniosła z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie kapsułę Dragon Freedom z czterema astronautami na pokładzie. Około 16 godzin później załoganci dotarli do orbitalnego laboratorium.

Rakieta firmy SpaceX oderwała się od platformy startowej o 23:37 naszego czasu. Dla pierwszego stopnia Falcona 9 był to pierwszy w historii lot załogowy, w trakcie którego podjęto (z powodzeniem) próbę powrotu na ląd i lądowania na stanowisku LZ-1. Decyzja, aby zmienić sposób odzysku pierwszych stopni podczas lotów załogowych, została podjęta w oparciu o wyniki wydajności rakiety dostarczane podczas wielu misji z satelitami Starlink.

Nagranie: SpaceX

O 15:12 naszego czasu kapsuła Dragon Freedom, dla której jest to druga po Crew-4 misja, bezpiecznie zadokowała do modułu Harmony. Astronauci Ax-2 dołączyli do siedmiorga członków Ekspedycji 69 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obecnie na pokładzie orbitalnego laboratorium przebywa czterech astronautów NASA: Frank Rubio, Stephen Bowen i Woody Hoburg, trzech kosmonautów rosyjskiej agencji kosmicznej: Dmitrij Petelin, Sergiej Prokopiew i Andriej Fediajew, a także astronauta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sułtan Al Neyadi.

Poznajcie szczegółowo czteroosobową załogę Axiom Mission 2, drugiej w historii prywatnej misji załogowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną:

Zdjęcie: SpaceX

Peggy Whitson

Dowódczyni misji, Amerykanka, była astronautka NASA. Rekordzistka pod względem czasu spędzonego przez kobietę oraz obywatela USA w kosmosie (665 dni). Podczas swojej pracy w amerykańskiej agencji brała udział w misjach STS-111/STS-113 (2002), Sojuz TMA-11 (2007-8) oraz Sojuz MS-03/04 (2016-17). Ponadto pełniła rolę lidera Biura Astronautów NASA. Obecnie pracuje w Axiom Space jako dyrektorka ds. lotów załogowych.

Zdjęcie: SpaceX

John Shoffner

Pilot, również przedstawiciel USA. Dla niego był to pierwszy lot w kosmos. Można określić go jako człowieka wielu talentów: jest weteranem pokazów lotniczych, założycielem firmy specjalizującej się w kablach światłowodowych, rywalizował w wielu dyscyplinach sportowych, a nawet założył własny zespół (J2-Racing) startujący w wyścigach samochodowych w klasie GT3. Warto również dodać, że zgromadził on łącznie ponad 8500 godzin nalotu na statkach powietrznych.

Zdjęcie: SpaceX

Ali Alqarni

Specjalista misji, obywatel Arabii Saudyjskiej. Co ciekawe, poleciał w kosmos po zaledwie 3 miesiącach od momentu, w którym Saudyjska Komisja Kosmiczna oficjalnie wybrała go na astronautę. Służył w Królewskich Saudyjskich Siłach Powietrznych, zgromadził 12 lat doświadczenia i 2387 godzin za sterami statków powietrznych, głównie samolotów F-15SA. Jego dodatkową pasją jest sport. Misja Ax-2 stała się jego pierwszą kosmiczną wycieczką.

Zdjęcie: SpaceX

Rayyanah Barnawi

Specjalistka misji, również Saudyjka. Ona także astronautką stała się dopiero w tym roku. Misja Ax-2 uczyniła ją pierwszą obywatelką Arabii Saudyjskiej płci żeńskiej w kosmosie. Rayyanah jest naukowcem w obszarze nauk biomedycznych. Na pokładzie stacji skupiała się będzie na badaniach związanych z komórkami macierzystymi i rakiem piersi, co zresztą współgra z jej karierą zawodową.

Warto zaznaczyć, że załoga misji Ax-2 nie przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną w celach wyłącznie turystycznych. Można wręcz stwierdzić, że kosmicznych podróżników czekają teraz dni pełne pracy, gdyż w kapsule Dragon Freedom „spakowanych” zostało ponad 20 eksperymentów naukowych, a załoganci w 8 dni postarają się wykonać ich jak najwięcej. Tematyką eksperymentów jest przykładowo promieniowanie kosmiczne czy pogoda w warunkach niskiej grawitacji.

Załoga misji Ax-2 wewnątrz statku Dragon Freedom (SpaceX)

Powrót załogi misji Ax-2 planowany jest na 30 maja, gdyż Dragon Freedom będzie musiał zwolnić port towarowemu Dragonowi, który ma 4 czerwca w ramach misji CRS-28 dostarczyć zaopatrzenie na stację. Pierwotnie załoga Axiom Mission 2 miała spędzić na ISS 10 dni, jednak start misji Ax-2 przesunął się o około 2 tygodnie wskutek opóźnienia startu Falcona Heavy z tego samego kompleksu startowego, co znacznie napięło grafik lotów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oczywiście termin powrotu Ax-2 jest jeszcze uzależniony od warunków atmosferycznych w potencjalnych miejscach lądowania kapsuły.

Niedzielny start był dziewiątą już misją załogową, którą wykonała firma SpaceX, w tym trzecią w pełni prywatną (po Ax-1 i Inspiration4, której celem nie była ISS). Jeszcze w tym roku firma Elona Muska ma zrealizować dwa następne załogowe loty zakontraktowane przez prywatne firmy. Mowa o następnej misji Axiom Space, Ax-3, oraz Polaris Dawn, która będzie debiutem programu Polaris prowadzonego przez miliardera Jareda Isaacmana. Ponadto na sierpień planowana jest następna wymiana załóg na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i co za tym idzie start misji Crew-7.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *