Netflix nakręci serial dokumentalny o misji kosmicznej Inspiration4

0 komentarzy
Załoga podczas treningowego lotu parabolicznego
Załoga podczas treningowego lotu parabolicznego

Jak donosi serwis Deadline, amerykański gigant streamingowy Netflix udokumentuje pierwszą cywilną misję kosmiczną firmy SpaceX. Powstanie w ten sposób 5-odcinkowy serial, który będzie prawie w czasie rzeczywistym pokazywał przygotowania do lotu, a później jego przebieg.

Produkcja o nazwie Countdown: Inspiration4 Mission To Space będzie śledzić poczynania czwórki śmiałków, którzy zdecydowali się wyruszyć na orbitalny lot w kosmos i chcą wykorzystać tę okazję do inspirowania innych. Stąd też nazwa misji: Inspiration4. Cały lot będzie trwał trzy dni i odbędzie się w statku Crew Dragon, który zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9.

Logo misji Inspiration4

Dowództwo misji obejmie pomysłodawca i fundator lotu, miliarder Jared Isaacman. Do tej pory wyłożył on 100 milionów dolarów na Szpital Dziecięcy św. Judy i chce w trakcie misji zebrać kolejne tyle na ten sam cel. Oprócz Isaacmana miejsce w załogowej kapsule Dragon zajmie też Hayley Arceneaux. Pracuje ona jako pomocnik lekarza we wspomnianym szpitalu, za dziecka przezwyciężyła nowotwór, a teraz będzie pierwszą osobą w kosmosie z protezą ciała.

Pilotem misji został Sian Proctor, profesor geologii, która dwa razy była kandydatką na astronautkę NASA, ale jej marzenie nigdy się nie spełniło. Jest znana z występów w programach popularnonaukowych oraz wykładów o swoim dążeniu do lotu w kosmos. Ostatnie miejsce w Dragonie zajmie zaś Christopher Sembroski, były członek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, weteran walk w Iraku a obecnie inżynier w Lockheed Martin.

Załoga po „podpisaniu” boostera Falcona 9, który wyniesie ich w kosmos

Start misji zaplanowany jest obecnie na 15 września. Netflix planuje z kolei dwa pierwsze odcinki swojego serialu wyemitować 6 września, kolejne dwa tuż przed lotem 13 września, a ostatnią część pod koniec miesiąca, już po zakończeniu misji. Dokument skupi się na pokazaniu kulis całego lotu. Od nietypowego wyboru członków załogi, poprzez intensywny miesiąc treningu do lotu, aż po sam lot i towarzyszące mu emocje.

Reżyserem produkcji będzie Jason Hehir znany z The Last Dance, czyli serialu dokumentalnego o karierze Michaela Jordana. W produkcję zaangażowany będzie też Jonathan D. Woods, który ma na koncie serial dokumentalny o rocznym pobycie w kosmosie astronauty Scotta Kely’iego.

Plakat serialu

Przy okazji dokumentu powstanie też krótkometrażowy film A StoryBots Space Adventure w którym obok animowanych postaci pojawią się prawdziwi członkowie załogi Inspiration4. Będzie to zatem hybryda podobna do Kosmicznego Meczu lub Kto wrobił królika Rogera?. W tym filmie przyszli prywatni astronauci będą odpowiadać na pytania dzieci na temat tego jak działa rakieta albo jak wyglądają przygotowania do lotu.

Jak widać prywatne loty w kosmos rozwijają się na naszych oczach, a dzięki nowoczesnym mediom możemy być bardzo blisko tych wydarzeń. Takie produkcje jak te zapowiedziane przez Netflixa, jeszcze bardziej popularyzują tę branżę i (miejmy taką nadzieję) przyśpieszają czasy, gdy każdy z odrobiną pieniędzy lub szczęścia będzie mógł polecieć w kosmos.

Źródła: Deadline, The Verge, Twitter

Czytaj podobne posty

Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
29 lipca 2021
Wizja artystyczna satelity zbudowanej na platformie HyperSat (Creotech Instruments))
Podsumowanie ostatnich wydarzeń w polskiej branży kosmicznej
15 listopada 2021
Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
17 kwietnia 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?