Netflix nakręci serial dokumentalny o misji kosmicznej Inspiration4

0 komentarzy
Załoga podczas treningowego lotu parabolicznego
Załoga podczas treningowego lotu parabolicznego

Jak donosi serwis Deadline, amerykański gigant streamingowy Netflix udokumentuje pierwszą cywilną misję kosmiczną firmy SpaceX. Powstanie w ten sposób 5-odcinkowy serial, który będzie prawie w czasie rzeczywistym pokazywał przygotowania do lotu, a później jego przebieg.

Produkcja o nazwie Countdown: Inspiration4 Mission To Space będzie śledzić poczynania czwórki śmiałków, którzy zdecydowali się wyruszyć na orbitalny lot w kosmos i chcą wykorzystać tę okazję do inspirowania innych. Stąd też nazwa misji: Inspiration4. Cały lot będzie trwał trzy dni i odbędzie się w statku Crew Dragon, który zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9.

Logo misji Inspiration4

Dowództwo misji obejmie pomysłodawca i fundator lotu, miliarder Jared Isaacman. Do tej pory wyłożył on 100 milionów dolarów na Szpital Dziecięcy św. Judy i chce w trakcie misji zebrać kolejne tyle na ten sam cel. Oprócz Isaacmana miejsce w załogowej kapsule Dragon zajmie też Hayley Arceneaux. Pracuje ona jako pomocnik lekarza we wspomnianym szpitalu, za dziecka przezwyciężyła nowotwór, a teraz będzie pierwszą osobą w kosmosie z protezą ciała.

Pilotem misji został Sian Proctor, profesor geologii, która dwa razy była kandydatką na astronautkę NASA, ale jej marzenie nigdy się nie spełniło. Jest znana z występów w programach popularnonaukowych oraz wykładów o swoim dążeniu do lotu w kosmos. Ostatnie miejsce w Dragonie zajmie zaś Christopher Sembroski, były członek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, weteran walk w Iraku a obecnie inżynier w Lockheed Martin.

Załoga po „podpisaniu” boostera Falcona 9, który wyniesie ich w kosmos

Start misji zaplanowany jest obecnie na 15 września. Netflix planuje z kolei dwa pierwsze odcinki swojego serialu wyemitować 6 września, kolejne dwa tuż przed lotem 13 września, a ostatnią część pod koniec miesiąca, już po zakończeniu misji. Dokument skupi się na pokazaniu kulis całego lotu. Od nietypowego wyboru członków załogi, poprzez intensywny miesiąc treningu do lotu, aż po sam lot i towarzyszące mu emocje.

Reżyserem produkcji będzie Jason Hehir znany z The Last Dance, czyli serialu dokumentalnego o karierze Michaela Jordana. W produkcję zaangażowany będzie też Jonathan D. Woods, który ma na koncie serial dokumentalny o rocznym pobycie w kosmosie astronauty Scotta Kely’iego.

Plakat serialu

Przy okazji dokumentu powstanie też krótkometrażowy film A StoryBots Space Adventure w którym obok animowanych postaci pojawią się prawdziwi członkowie załogi Inspiration4. Będzie to zatem hybryda podobna do Kosmicznego Meczu lub Kto wrobił królika Rogera?. W tym filmie przyszli prywatni astronauci będą odpowiadać na pytania dzieci na temat tego jak działa rakieta albo jak wyglądają przygotowania do lotu.

Jak widać prywatne loty w kosmos rozwijają się na naszych oczach, a dzięki nowoczesnym mediom możemy być bardzo blisko tych wydarzeń. Takie produkcje jak te zapowiedziane przez Netflixa, jeszcze bardziej popularyzują tę branżę i (miejmy taką nadzieję) przyśpieszają czasy, gdy każdy z odrobiną pieniędzy lub szczęścia będzie mógł polecieć w kosmos.

Źródła: Deadline, The Verge, Twitter

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.