Dziewiczy lot Oriona

0 komentarzy

Już 9 lat mija od dnia, gdy statek kosmiczny Orion wykonał swój pierwszy orbitalny lot. Była to bezzałogowa próba, która miał przetestować różne systemy budowanej kapsuły w ramach jej przygotowań do misji Artemis 1 i lotu na szczycie rakiety SLS.

Test, zwany Exploration Flight Test-1, odbył się za pomocą rakiety Delta IV Heavy. Rakieta wraz z kapsułą Orion wystartowała 5 grudnia 2014 roku o 12:05 UTC ze stanowiska 37B na terenie Stacji Sił Powietrznych na Cape Canaveral (obecnie we władaniu Sił Kosmicznych).

W trakcie testu inżynierowie NASA mieli okazję sprawdzić w działaniu różne systemy statku: nawigację, spadochrony, osłonę termiczną, systemy separacji czy też procedury po lądowaniu. Cały lot zajął 4,5 godziny i pozwolił Orionowi dwukrotnie okrążyć Ziemię. Misja EFT-1 zakończyła się bez żadnych komplikacji, a kapsuła bezpiecznie wylądowała na wodach Oceanu Spokojnego. Dzisiaj można ją oglądać na terenie ośrodka dla zwiedzających w Kennedy Space Center. 

Smutnym finałem jest jednak to, że na następny lot Oriona trzeba było czekać aż 8 lat. Historia problemów, opóźnień i przekroczeń budżetu przed misją Artemis 1 to już jednak opowieść na zupełnie inny post.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.