Wyjazd SLS na testy na platformie startowej

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA/Glenn Benson

Na postępy w sprawie SLS (Space Launch System) czekamy już od wielu lat. W końcu rakieta wraz z kapsułą Orion jest gotowa do testów.

Już 17 marca rakieta SLS z zamontowaną kapsułą Orion zostanie przetransportowana na platformę startową LC-39B w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego. Podróż pojazdu umieszczonego na mobilnej platformie nie będzie krótka. Pokonanie 6,43 km, które dzieli stanowisko startowe od budynku VAB (Vehicle Assembly Building), zajmie od sześciu do nawet dwunastu godzin. Oficjalna transmisja w NASA TV rozpocznie się o 22:00 naszego czasu, a godzinę wcześniej można zacząć obserwować widoki z kamery na żywo na kanale Kennedy Newsroom.

Czy to wydarzenie przybliży nas do misji Artemis 1? Z pewnością, lecz jeszcze ważniejszy jest test WDR (Wet Dress Rehearsal), który zaplanowano na 1 kwietnia. Miejmy nadzieję, zatankowanie pojazdu 2 649 788 litrami kriogenicznego paliwa nie dostarczy nam powodów do śmiechu, mimo daty. Przećwiczone zostaną również krok po kroku procedury startowe, a następnie rakieta zostanie opróżniona z paliwa, co zademonstruje bezpieczne wycofanie się ze startu, gdyby nadeszła taka konieczność.

Nie jest jeszcze znana data transportu SLS z powrotem do VAB, a manewr ten będzie właściwie jednym z trzech kamieni milowych nadchodzącego wydarzenia. Pozostałe dwa to oczywiście wyjazd rakiety na platformę i test WDR. Być może cała operacja nie jest zbyt dynamiczna i wcale nie pozwoli przetrwać nudnej nocki w pracy, zwłaszcza, jeśli podróż SLS rzeczywiście zajmie 12 godzin, mimo to, będzie niezwykle ważna i może mieć ogromny wpływ na datę startu, obecnie planowaną na nie wcześniej niż czerwiec.

Rakieta SLS w budynku VAB. Źródło: NASA/Glenn Benson

Test będzie kulminacją wielomiesięcznych przygotowań do finalnego połączenia rakiety z kapsułą. Bezzałogowa misja Artemis 1 będzie pierwszym lotem dla zintegrowanego pojazdu SLS i Oriona. Przyszłe misje mają na celu wysłanie sprzętu i załogi na Księżyc i jego orbitę, więc frustrację wynikającą z opóźnień można tłumaczyć koniecznością ekstremalnie ostrożnej ewaluacji projektu, co ma przecież zapewnić bezpieczeństwo misji oraz załodze.

Misja Artemis wyśle na powierzchnię Księżyca pierwszą kobietę oraz osobę o kolorze skóry innym, niż biały. W całym przedsięwzięciu chodzi o umożliwienie astronautom długoterminowego przebywania na naszym naturalnym satelicie, jak i na jego orbicie, co ma służyć przygotowaniom do eksploracji Marsa, a w dalekiej przyszłości dalszych zakątków przestrzeni kosmicznej.

Czytaj podobne posty

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
26 sierpnia 2021
Wyjazd rakiety SLS na platformę startową
Wyjazd rakiety SLS na platformę startową
16 sierpnia 2022
Wracamy na Księżyc – historyczny start SLS
Wracamy na Księżyc – historyczny start SLS
28 sierpnia 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?