Wyjazd SLS na testy na platformie startowej

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA/Glenn Benson
Zdjęcie: NASA/Glenn Benson

Na postępy w sprawie SLS (Space Launch System) czekamy już od wielu lat. W końcu rakieta wraz z kapsułą Orion jest gotowa do testów.

Już 17 marca rakieta SLS z zamontowaną kapsułą Orion zostanie przetransportowana na platformę startową LC-39B w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego. Podróż pojazdu umieszczonego na mobilnej platformie nie będzie krótka. Pokonanie 6,43 km, które dzieli stanowisko startowe od budynku VAB (Vehicle Assembly Building), zajmie od sześciu do nawet dwunastu godzin. Oficjalna transmisja w NASA TV rozpocznie się o 22:00 naszego czasu, a godzinę wcześniej można zacząć obserwować widoki z kamery na żywo na kanale Kennedy Newsroom.

Czy to wydarzenie przybliży nas do misji Artemis 1? Z pewnością, lecz jeszcze ważniejszy jest test WDR (Wet Dress Rehearsal), który zaplanowano na 1 kwietnia. Miejmy nadzieję, zatankowanie pojazdu 2 649 788 litrami kriogenicznego paliwa nie dostarczy nam powodów do śmiechu, mimo daty. Przećwiczone zostaną również krok po kroku procedury startowe, a następnie rakieta zostanie opróżniona z paliwa, co zademonstruje bezpieczne wycofanie się ze startu, gdyby nadeszła taka konieczność.

Nie jest jeszcze znana data transportu SLS z powrotem do VAB, a manewr ten będzie właściwie jednym z trzech kamieni milowych nadchodzącego wydarzenia. Pozostałe dwa to oczywiście wyjazd rakiety na platformę i test WDR. Być może cała operacja nie jest zbyt dynamiczna i wcale nie pozwoli przetrwać nudnej nocki w pracy, zwłaszcza, jeśli podróż SLS rzeczywiście zajmie 12 godzin, mimo to, będzie niezwykle ważna i może mieć ogromny wpływ na datę startu, obecnie planowaną na nie wcześniej niż czerwiec.

Rakieta SLS w budynku VAB. Źródło: NASA/Glenn Benson

Test będzie kulminacją wielomiesięcznych przygotowań do finalnego połączenia rakiety z kapsułą. Bezzałogowa misja Artemis 1 będzie pierwszym lotem dla zintegrowanego pojazdu SLS i Oriona. Przyszłe misje mają na celu wysłanie sprzętu i załogi na Księżyc i jego orbitę, więc frustrację wynikającą z opóźnień można tłumaczyć koniecznością ekstremalnie ostrożnej ewaluacji projektu, co ma przecież zapewnić bezpieczeństwo misji oraz załodze.

Misja Artemis wyśle na powierzchnię Księżyca pierwszą kobietę oraz osobę o kolorze skóry innym, niż biały. W całym przedsięwzięciu chodzi o umożliwienie astronautom długoterminowego przebywania na naszym naturalnym satelicie, jak i na jego orbicie, co ma służyć przygotowaniom do eksploracji Marsa, a w dalekiej przyszłości dalszych zakątków przestrzeni kosmicznej.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.