Fram2, czyli pierwsza załogowa misja kosmiczna, która przeleci nad biegunami Ziemi

Już na początku kwietnia planowany jest start kolejnej załogowej misji SpaceX – Fram2. Ta misja będzie jednak znacznie różnić się od pozostałych, ponieważ po raz pierwszy w historii człowiek ujrzy oba bieguny naszej planety z orbity okołoziemskiej. Czterech prywatnych astronautów podczas trwającej kilka dni misji znajdując się na orbicie polarnej przeprowadzi rozmaite badania naukowe. Co jeszcze wiemy o tej misji?
Jej nazwa pochodzi od norweskiego statku Fram, który brał udział w ekspedycjach odwiedzających oba bieguny Ziemi. Cały lot sponsorowany jest przez maltańskiego przedsiębiorcę chińskiego pochodzenia – Chuna Wanga – który jest jednocześnie dowódcą misji. Oprócz niego na pokładzie kapsuły Dragon Resilience znajdzie się: Jannicke Mikkelsen, reżyserka i operatorka filmowa oraz jednocześnie pierwsza norweska astronautka i pierwsza europejska dowódczyni statku, inżynierka Rabea Rogge, pierwsza Niemka w kosmosie, oraz australijski podróżnik Eric Philips. Warto wspomnieć, że na statku, w którym znajdą się astronauci, zostanie umieszczona specjalna kopuła obserwacyjna, podobnie jak podczas prywatnej misji Inspiration4.

Znajdując się na orbicie polarnej od 3 do 5 dni, prywatni astronauci wykonają w sumie 22 projekty badawcze i dokonają obserwacji zjawisk atmosferycznych takich jak STEVE, czyli jasnych, długich łuków pojawiających się na nocnym niebie, często w tym samym czasie co zorza polarna. Większość badań naukowych będzie dotyczyć zachowania ludzkiego organizmu w przestrzeni kosmicznej. Dotkną one stref takich jak utrzymywanie odpowiedniej masy mięśniowej i szkieletowej, monitorowanie jakości snu i poziomu stresu oraz choroby lokomocyjnej u astronautów w trakcie misji. Planowane są również badania nt. anatomii mózgu, badania poziomu glukozy i zdrowia krwi. Oprócz tego, w ramach eksperymentu MushVroom po raz pierwszy w historii zostaną wyhodowane grzyby ostrygowate, które w przyszłości mogą być posiłkiem dla astronautów podczas długich misji kosmicznych. Co ciekawe, po zakończeniu wyprawy załoganci planowo mają sami opuścić kapsułę Dragon, bez pomocy pracowników SpaceX, aby sprawdzić zdolności astronauty tuż po powrocie z orbity.

Aby uzyskać wspomnianą orbitę polarną, trzeba osiągnąć inklinację wynoszącą 90 stopni. Wcześniejsze misje załogowe docierały na orbitę o maksymalnej inklinacji (czyli kącie między płaszczyzną orbity statku a płaszczyzną równika Ziemi) około 62 stopni. Taką orbitę uzyskał jedynie lot Wostok 6 z pierwszą kobietą w kosmosie oraz misja STS-36. Nawet astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie przelatują nad biegunami, ponieważ inklinacja statku wynosi około 52 stopnie. Jedynie załoganci księżycowych misji Apollo widzieli bieguny, jednak obserwowali je z dość sporej odległości. Załoga misji Fram2 będzie obserwować te obszary z wysokości około 430 km nad powierzchnią naszej planety i będzie w stanie przelecieć z bieguna północnego nad południowy w mniej niż godzinę.
W momencie pisania tego artykułu start planowany jest na 1 kwietnia o godzinie 3:47 czasu polskiego. Misja wystartuje z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na przylądku Canaveral (USA) z platformy LC-39A. Powodzenie tego lotu otworzy bramę do nowego rozdziału w historii prywatnych lotów załogowych na orbitę okołoziemską. Trzymamy kciuki za sukces misji!
Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.