Załoga misji Crew-5 wróciła z orbitalnego laboratorium

0 komentarzy

W niedzielę 12 marca misja Crew-5 została oficjalnie zakończona. Dzień wcześniej, w sobotę o 8:20, Dragon Endurance wraz z czterema członkami załogi odłączył się od modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Natomiast niecałe 19 godzin później kapsuła bezpiecznie wylądowała w Zatoce Meksykańskiej. Była to piąta operacyjna misja SpaceX w ramach NASA Commercial Crew Program.

Po odłączeniu się od modułu Harmony, Dragon wykonał cztery odpalenia silniczków Draco, aby oddalić się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie załoga przez kilkanaście godzin orbitowała wokół Ziemi, aż do oddzielenia się tylnego segmentu Dragona z panelami słonecznymi oraz przestrzenią na niehermetyzowany ładunek. Po tym wydarzeniu, około 32 minuty przed wodowaniem po raz kolejny uruchomiono napęd Dragona, jednak tym razem w celu deorbitacji pojazdu. Po udanym wejściu w atmosferę, otworzyły się najpierw mniejsze spadochrony hamujące, a następnie główne, mające miękko osadzić kapsułę na wodzie. Astronauci wylądowali o 3:02 naszego czasu w pobliżu miejscowości Tampa u wybrzeży Florydy.

Nagranie z lądowania (SpaceX/NASA)

Załoga misji Crew-5 na ISS spędziła 157 dni. W tym czasie przemierzyła łącznie 10 714 615 km podróżując statkiem Dragon i orbitując na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sumie astronauci wykonali około 2,5 tysiąca orbit wokół naszej planety. Skład załogi misji Crew-5 był następujący:

(NASA)

Nicole Aunapu Mann

Urodzona w Kalifornii, została wybrana na astronautkę NASA w 2013 roku. Jest pułkownikiem w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i pilotem doświadczalnym. Brała udział w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Podczas misji Crew-5 poleciała na orbitę po raz pierwszy stając się pierwszą rdzenną Amerykanką w kosmosie. 45-latka pełniła rolę dowódczyni misji.

Josh Aaron Cassada

Również urodzony w Kalifornii (choć dorastał w stanie Minnesota) i również wybrany na astronautę NASA w 2013 roku. 49-latek jest fizykiem i pilotem doświadczalnym w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Cassada zdobył tytuł licencjata i doktora (to drugie na Uniwersytecie w Rochester). W misji Crew-5 uczestniczył jako pilot i był to dla niego pierwszy kosmiczny lot.

(NASA)
(Kyodo)

Koichi Wakata

Urodzony w miejscowości Saitama w Japonii astronauta JAXA zebrał wcześniej zdecydowanie największe doświadczenie spośród całej załogi. Wcześniej bowiem uczestniczył w trzech misjach wahadłowców kosmicznych: STS-72 (1996), STS-92 (2000) oraz STS-119 (2009, na Ziemię powrócił wraz z załogą misji STS-127), a także poleciał na ISS w ramach lotu Sojuz TMA-11M na przełomie 2013 i 2014 roku. 59-latek został specjalistą misji Crew-5.

Anna Kikina

W ramach tej misji po raz pierwszy statkiem Dragon poleciała również kosmonautka rosyjskiej agencji kosmicznej. Ma to związek z umową podpisaną przez NASA i Roskosmos w lipcu 2022, a zatem po rozpoczęciu ataku Rosji na Ukrainę, mająca zapewnić obu stronom dostęp do ISS w przypadku problemów z własnym pojazdem załogowym. Dla 38-letniej Anny Kikiny z Nowosybirska był to również pierwszy lot w kosmos.

(NASA/Josh Valcarcel)

W czasie trwania misji załoga przeprowadziła około 200 różnych eksperymentów naukowych i technologicznych. Ponadto astronauci wykonali różne prace konserwacyjne, a także uczestniczyli w spacerach kosmicznych. John Cassada w listopadzie i grudniu 2022 odbył trzy spacery wraz z Frankiem Rubio, który znalazł się na ISS za sprawą Sojuza. Natomiast w pierwszych dwóch miesiącach obecnego roku na zewnątrz wyszła Nicole Mann i Koichi Wakata. Spacery miały na celu przygotowanie stacji do instalacji nowych paneli słonecznych.

Kapsuła Dragon Endurance po wodowaniu (NASA)

Start misji Crew-5 z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego miał miejsce 5 października 2022. Statek Dragon Endurance wyniosła rakieta Falcon 9. Dla kapsuły był to drugi lot w kosmos, wcześniej użyto jej bowiem podczas misji Crew-3.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.