Misja Crew-4 zakończona udanym lądowaniem

0 komentarzy
Lądujący Crew Dragon Freedom na Oceanie Atlantyckim (NASA)
Lądujący Crew Dragon Freedom na Oceanie Atlantyckim (NASA)

W piątek 14 października o 22:55 czasu polskiego blisko sześciomiesięczna misja Crew-4 dobiegła końca. Czworo załogantów bezpiecznie wylądowało u wybrzeży Florydy na pokładzie kapsuły statku Crew Dragon Freedom. Wcześniej, o 18:05, pojazd odłączył się od modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po odłączeniu, Dragon za pomocą silników Draco oddalił się od stacji kosmicznej, po czym kapsuła oddzieliła się od niehermetyzowanego „bagażnika”. Ten nieco później spalił się w ziemskiej atmosferze, w odróżnieniu od samej kapsuły. Podczas jej wejścia w atmosferę na pewien czas przez plazmę otaczającą pojazd komunikacja z astronautami została utracona. Kilka chwil po jej odzyskaniu, wypuszczone zostały pierwsze spadochrony hamujące. Po chwili otwarły się już główne spadochrony, które umożliwiły miękkie lądowanie na Atlantyku u wybrzeży Florydy. Stamtąd załogę zgarnął specjalnie przystosowany do tego statek Megan należący do SpaceX.

Nagranie z lądowania (NASA)

W tej wyprawie na ISS brało udział trzech astronautów NASA i jedna astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawiciele/ki tej pierwszej agencji to: Bob Hines (1. raz w kosmosie), Kjell N. Lindgren (2. raz w kosmosie) oraz Jessica Watkins (również 1. raz w kosmosie). Reprezentantką ESA była natomiast już dość popularna Włoszka Samantha Cristoforetti, dla której był to drugi lot na orbitę.

Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga misji Crew-4 wykonała 2720 orbit wokół naszej planety podczas 170 dni, jakie spędziła w kosmicznym laboratorium. Jeśli chodzi o dystans przebyty w tym czasie przez astronautów, wynosi on trochę ponad 116 milionów kilometrów. Podczas trwania misji głównymi celami załogantów w skrócie było przeprowadzanie eksperymentów naukowych, testowania nowych technologii czy wykonywanie prac konserwacyjnych. Warto zaznaczyć, że Samantha Cristoforetti zaliczyła również dwa spacery kosmiczne, które odbyła wraz z rosyjskim kosmonautą.

Załoga misji Crew-4. Od lewej: Jessica Watkins, Bob Hines, Kjell Lindgren, Samantha Cristoforetti (SpaceX)

Astronauci rozpoczęli swoją kosmiczną przygodę dokładnie 27 kwietnia obecnego roku, oczywiście za sprawą rakiety Falcon 9. W ramach tego startu po raz pierwszy załogę wyniósł pierwszy stopień rakiety, który wcześniej odbył już trzy misje.

Powrót załogi poprzedził start następnej misji programu Commercial Crew na Międzynarodową Stację Kosmiczną o oznaczeniu Crew-5. Za jego sprawą Dragon przetransportował na ISS dwóch astronautów NASA: Nicole Aunapu Mann i Josh Cassada, jednego przedstawiciela japońskiej agencji JAXA Koichi Wakata, a także po raz pierwszy z Dragona skorzystała kosmonautka z Rosji. Obecnie na pokładzie stacji znajduje się też inna dwójka Rosjan i Amerykanin Francisco Rubio, którzy skorzystali z usług Soyuza.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.