Misja Crew-4 zakończona udanym lądowaniem

0 komentarzy
Lądujący Crew Dragon Freedom na Oceanie Atlantyckim (NASA)

W piątek 14 października o 22:55 czasu polskiego blisko sześciomiesięczna misja Crew-4 dobiegła końca. Czworo załogantów bezpiecznie wylądowało u wybrzeży Florydy na pokładzie kapsuły statku Crew Dragon Freedom. Wcześniej, o 18:05, pojazd odłączył się od modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po odłączeniu, Dragon za pomocą silników Draco oddalił się od stacji kosmicznej, po czym kapsuła oddzieliła się od niehermetyzowanego „bagażnika”. Ten nieco później spalił się w ziemskiej atmosferze, w odróżnieniu od samej kapsuły. Podczas jej wejścia w atmosferę na pewien czas przez plazmę otaczającą pojazd komunikacja z astronautami została utracona. Kilka chwil po jej odzyskaniu, wypuszczone zostały pierwsze spadochrony hamujące. Po chwili otwarły się już główne spadochrony, które umożliwiły miękkie lądowanie na Atlantyku u wybrzeży Florydy. Stamtąd załogę zgarnął specjalnie przystosowany do tego statek Megan należący do SpaceX.

Nagranie z lądowania (NASA)

W tej wyprawie na ISS brało udział trzech astronautów NASA i jedna astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawiciele/ki tej pierwszej agencji to: Bob Hines (1. raz w kosmosie), Kjell N. Lindgren (2. raz w kosmosie) oraz Jessica Watkins (również 1. raz w kosmosie). Reprezentantką ESA była natomiast już dość popularna Włoszka Samantha Cristoforetti, dla której był to drugi lot na orbitę.

Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga misji Crew-4 wykonała 2720 orbit wokół naszej planety podczas 170 dni, jakie spędziła w kosmicznym laboratorium. Jeśli chodzi o dystans przebyty w tym czasie przez astronautów, wynosi on trochę ponad 116 milionów kilometrów. Podczas trwania misji głównymi celami załogantów w skrócie było przeprowadzanie eksperymentów naukowych, testowania nowych technologii czy wykonywanie prac konserwacyjnych. Warto zaznaczyć, że Samantha Cristoforetti zaliczyła również dwa spacery kosmiczne, które odbyła wraz z rosyjskim kosmonautą.

Załoga misji Crew-4. Od lewej: Jessica Watkins, Bob Hines, Kjell Lindgren, Samantha Cristoforetti (SpaceX)

Astronauci rozpoczęli swoją kosmiczną przygodę dokładnie 27 kwietnia obecnego roku, oczywiście za sprawą rakiety Falcon 9. W ramach tego startu po raz pierwszy załogę wyniósł pierwszy stopień rakiety, który wcześniej odbył już trzy misje.

Powrót załogi poprzedził start następnej misji programu Commercial Crew na Międzynarodową Stację Kosmiczną o oznaczeniu Crew-5. Za jego sprawą Dragon przetransportował na ISS dwóch astronautów NASA: Nicole Aunapu Mann i Josh Cassada, jednego przedstawiciela japońskiej agencji JAXA Koichi Wakata, a także po raz pierwszy z Dragona skorzystała kosmonautka z Rosji. Obecnie na pokładzie stacji znajduje się też inna dwójka Rosjan i Amerykanin Francisco Rubio, którzy skorzystali z usług Soyuza.

Czytaj podobne posty

Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem
Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem
28 grudnia 2021
Załoga Crew-2 wraca na Ziemię
Załoga Crew-2 wraca na Ziemię
8 listopada 2021
Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
9 listopada 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?