Załoga Crew-2 wraca na Ziemię

0 komentarzy

O 19:45 rozpoczyna się transmisja poprzedzająca dzisiejsze odłączenie się kapsuły Crew Dragon Endeavour od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga Crew-2 odleci od ISS o 20:05 naszego czasu i wyląduje na wodzie u wybrzeży Florydy o 4:33.

Na Ziemię powraca astronauta ESA Thomas Pesquet, astronauta JAXA Aki Hoshide oraz dwoje astronautów NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur. Ekipa spędziła 199 dni w orbitalnym laboratorium, a ich powrót na Ziemię opóźnił się o kilka dni przez niesprzyjające przy lądowaniu warunki pogodowe.

Po separacji Dragon wykona jeszcze jeden manewr, zanim zacznie oddalać się od stacji. Kapsuła odpali swoje silniczki manewrowe, okrąży ISS i wykonanych zostanie sporo zdjęć, co potrwa 2 godziny. Po tym czasie Dragon zacznie oddalać się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by krążyć na orbicie wokół Ziemi.

Kapsuła Dragon Endeavour zadokowana do ISS. Źródło: ESA

Na godzinę przed planowanym wodowaniem z kapsuły odrzucony zostanie bagażnik, który spłonie w atmosferze. Następnie na niemal 17 minut zostaną odpalone silniki w celu zmniejszenia prędkości kapsuły. Zanim Dragon obróci się kierując osłony termiczne w kierunku Ziemi, zostanie jeszcze zamknięty „nosek”, czyli osłona portu dokującego kapsuły. Osłony mają za zadanie ochronę załogi i kapsuły, podczas gdy temperatura wokół niej samej wynosi 1600 stopni Celsjusza.

Spadochrony hamujące otworzą się na wysokości 5700 m, a główne na 2000 m. Dla załogi to już niemal ostatnie momenty podróży, zanim zostaną przechwyceni przez czekające w gotowości służby.

Start kolejnej załogi Komercyjnego Programu Lotów Kosmicznych, czyli Crew-3, planowany jest nie wcześniej niż 11 listopada. Oba wydarzenia można oglądać na kanale NASA na platformie YouTube, w mediach społecznościowych lub na stronie NASA TV.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.