Załoga Crew-2 wraca na Ziemię

0 komentarzy

O 19:45 rozpoczyna się transmisja poprzedzająca dzisiejsze odłączenie się kapsuły Crew Dragon Endeavour od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga Crew-2 odleci od ISS o 20:05 naszego czasu i wyląduje na wodzie u wybrzeży Florydy o 4:33.

Na Ziemię powraca astronauta ESA Thomas Pesquet, astronauta JAXA Aki Hoshide oraz dwoje astronautów NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur. Ekipa spędziła 199 dni w orbitalnym laboratorium, a ich powrót na Ziemię opóźnił się o kilka dni przez niesprzyjające przy lądowaniu warunki pogodowe.

Po separacji Dragon wykona jeszcze jeden manewr, zanim zacznie oddalać się od stacji. Kapsuła odpali swoje silniczki manewrowe, okrąży ISS i wykonanych zostanie sporo zdjęć, co potrwa 2 godziny. Po tym czasie Dragon zacznie oddalać się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by krążyć na orbicie wokół Ziemi.

Kapsuła Dragon Endeavour zadokowana do ISS. Źródło: ESA

Na godzinę przed planowanym wodowaniem z kapsuły odrzucony zostanie bagażnik, który spłonie w atmosferze. Następnie na niemal 17 minut zostaną odpalone silniki w celu zmniejszenia prędkości kapsuły. Zanim Dragon obróci się kierując osłony termiczne w kierunku Ziemi, zostanie jeszcze zamknięty „nosek”, czyli osłona portu dokującego kapsuły. Osłony mają za zadanie ochronę załogi i kapsuły, podczas gdy temperatura wokół niej samej wynosi 1600 stopni Celsjusza.

Spadochrony hamujące otworzą się na wysokości 5700 m, a główne na 2000 m. Dla załogi to już niemal ostatnie momenty podróży, zanim zostaną przechwyceni przez czekające w gotowości służby.

Start kolejnej załogi Komercyjnego Programu Lotów Kosmicznych, czyli Crew-3, planowany jest nie wcześniej niż 11 listopada. Oba wydarzenia można oglądać na kanale NASA na platformie YouTube, w mediach społecznościowych lub na stronie NASA TV.

Czytaj podobne posty

Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
9 listopada 2021
Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
7 października 2021
Załoga Crew-3
Załoga misji Crew-3 wystartowała w kierunku ISS
11 listopada 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?