Wyniesienie Salut 4

0 komentarzy
Schemat Salut 4 i dokującego Sojuza
Schemat Salut 4 i dokującego Sojuza

Radziecka stacja kosmiczna Salut 3 została wystrzelona 11 maja 1973 roku, ale nie dotarła na właściwą orbitę z powodu błędu w systemie kontroli lotu rakiety i zużycia całego paliwa silników sterujących. Salut 3 został więc szybko przemianowany na Kosmos 557, by ukryć porażkę przed Zachodem i półtora roku później Sowieci wystrzelili kolejną stację.

Salut 4 był bliźniaczą kopią niedoszłego Salut 3 i z powodzeniem został wyniesiony na orbitę 25 grudnia 1974 roku, czyli dokładnie 49 lat temu. Gościły w nim dwie ekspedycje, a trzecia została anulowana. Niestety, po starcie rakiety nastąpiło awaryjne przerwanie lotu i załoga trzeciej ekspedycji wylądowała w Chinach, a nie na orbitalnej stacji kosmicznej.

Salut 4 krążył wokół Ziemi ponad dwa lata, z czego zamieszkiwany był jedynie przez 92 dni. Przeprowadzono na nim wiele badań naukowych, przede wszystkim z wykorzystaniem teleskopu do obserwacji Słońca i teleskopu na promienie rentgenowskie. Stacja spłonęła w ziemskiej atmosferze 3 lutego 1977 roku.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.