Sukces Indii, udany test przyszłej kapsuły załogowej

0 komentarzy
Zdjęcie: ISRO
Zdjęcie: ISRO

Indie są na dobrej drodze do stania się czwartym po USA, Rosji i Chinach mocarstwem, które nabędzie zdolność do samodzielnego wynoszenia ludzi na orbitę. Choć oczywiście jeszcze sporo pracy czeka indyjską agencję zanim pierwszy gaganauta, gdyż tak określani są hinduscy astronauci, poleci na orbitę, dzisiaj byliśmy świadkami osiągnięcia kolejnego kamienia milowego.

21 października Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przeprowadziła test systemu ucieczkowego przyszłej załogowej kapsuły Gaganyaan. Testowy egzemplarz statku kosmicznego został wystrzelony na pokładzie jednostopniowej, zbudowanej specjalnie na potrzeby takiego testu i napędzanej paliwem ciekłym rakiety. Całość otrzymała nazwę Test Vehicle Demonstration 1. Silnik napędzał rakietę przez nieco ponad minutę, kiedy na wysokości 11,9 km doszło do intencjonalnego uruchomienia systemu ucieczkowego.

Startująca testowa rakieta TV-D1 (Zdjęcie: ISRO)

Zainstalowana na samym czubku rakiety wieżyczka z pięcioma silnikami na paliwo stałe zadziałała zgodnie z planem. Kapsuła za jej pomocą oddaliła się od rakiety, a pół minuty później, na wysokości 16,9 km, system ucieczkowy oddzielił się od samej kapsuły. Po chwili, w sposób jaki demonstrowały nam wielokrotnie inne załogowe kapsuły, najpierw wypuszczone zostały mniejsze spadochrony hamujące, które zmniejszyły prędkość na tyle, aby umożliwić otwarcie właściwych spadochronów. Te pozwoliły kapsule Gaganyaan na bezpieczne wodowanie około 10 km od wybrzeży Sriharikoty.

Warto również wspomnieć, że rakieta TV-D1 wystartowała dopiero za drugim podejściem. Przy pierwszej próbie odliczanie zostało przerwane na T-5 sekund, już po odpaleniu silnika, wskutek błędnych danych przekazywanych przez czujniki.

Testowa kapsuła Gaganyaan po wyłowieniu (Zdjęcie: ISRO)

Był to pierwszy taki test kapsuły Gaganyaan, jednak zanim po raz pierwszy poleci ona na orbitę, ISRO przetestuje ją jeszcze w warunkach lotu suborbitalnego, jednak już bez użycia systemu ucieczkowego. Dodajmy również, że dzisiaj została użyta testowa wersja, której wnętrze nie znajdowało się pod ciśnieniem. Kapsuła, o średnicy sięgającej więcej niż 3 metry, ma być zdolna do wyniesienia trzech członków załogi. Będzie mogła ona spędzić w kosmosie jednak nie więcej niż tydzień.

Dzisiejszy test to poważny ruch Indii w załogowej eksploracji kosmosu, jednak termin pierwszego załogowego lotu w 2025 roku wydaje się dość optymistycznym scenariuszem. A pierwsze bezzałogowe orbitalne loty mają się odbyć już w przyszłym roku.

Testowa kapsuła Gaganyaan z zamontowaną owiewką (Zdjęcie: ISRO)

Rozpoczęcie misji załogowych to jednak tylko jeden z etapów ambitnej strategii Indii na najbliższe lata czy dekady. Ostatnio indyjski premier zapowiedział wysłanie Hindusów na Księżyc do 2040 roku, a do 2035 budowę własnej stacji kosmicznej. Cel wydaje się abstrakcyjny, ale dlaczego nie mierzyć wysoko. Mimo wszystko będziemy trzymać kciuki.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.