Spacer kosmiczny Jean-Loupa Chrétiena
Po pierwszym w historii spacerze kosmicznym Aleksieja Leonowa w 1965 roku, wychodzenie w przestrzeń było przez 23 lata zarezerwowane wyłącznie dla kosmonautów Związku Radzieckiego i astronautów z USA. Pierwszą osobą, którą przełamała ten duopol był francuz Jean-Loup Chrétien.
Misja Soyuz TM-7 rozpoczęła się 26 listopada 1988 roku. Trzyosobowa załoga składała się z dwóch Sowietów i wspomnianego obywatela Francji, dla którego był to już drugi lot w kosmos. Celem było dotarcie do radzieckiej stacji Mir i spędzenie tam 5 miesięcy.
Historyczny spacer kosmiczny pierwszego obywatela z innego kraju niż USA czy ZSRR odbył się równo 35 lat temu, 9 grudnia 1988 roku. Chrétien wyszedł poza stację wraz z radzieckim kosmonautą Aleksandrem Wołkowem. Ich spacer trwał blisko 6 godzin.
W tym czasie zamontowali na zewnątrz stacji i podpięli do zasilania zestaw Échantillons, który zawierał 5 eksperymentów technologii dla rozwijanego wtedy programu europejskich wahadłowców kosmicznych Hermes. Program ten niestety 4 lata później został anulowany.
Kosmonauci, będąc na zewnątrz stacji, zamontowali też eksperymentalną składaną platformę ERA. Gdy jednak załoga z wnętrza stacji wysłała polecenie otwarcia się, to ERA nie chciała współpracować i dopiero dosłowne kopnięcie Wołkowa w platformę uruchomiło proces jej rozwijania.
Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.