Rekord Jurija Romanienko

0 komentarzy
Jurij Romanienko (Wikimedia Commons)
Jurij Romanienko (Wikimedia Commons)

Dzisiaj mija 36 lat odkąd zakończyła się misja Sojuz TM-3 i na Ziemię wrócił kosmonauta Jurij Romanienko, pieczętując ówczesny rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie. Radziecki pilot wojskowy przebywał na orbicie 326 i pół dnia, dzięki czemu jako pierwszy człowiek w historii przekroczył barierę 300 dni w przestrzeni kosmicznej.

Jego rekordowy pobyt rozpoczął się 5 lutego 1987 roku, gdy w ramach misji Sojuz TM-2 wyruszył w podróż na radziecką stację kosmiczną Mir. Romienko po dotarciu do orbitalnej bazy służył tam jako dowódca ekspedycji EO-2. W jej trakcie, razem z kosmonautą Aleksandrem Ławiejkinem, wykonali awaryjny spacer kosmiczny w celu rozpoznania przyczyny kłopotów z dokowaniem do stacji Mir jej nowego modułu. Winne problemów okazało się zanieczyszczenie, prawdopodobnie worek z odpadami.

Romanienko wrócił na Ziemię 29 grudnia 1987 roku, tym razem już jako członek misji Sojuz TM-3. Jego pobyt w kosmosie do dzisiaj zajmuje 8 miejsce w zestawieniu najdłuższych jednorazowych okresów spędzonych w przestrzeni kosmicznej. Swój rekord miał bić razem Aleksandrem Ławiejkinem, ale ten musiał wrócić na Ziemię 30 lipca, gdyż lekarze na Ziemi zdiagnozowali u niego problemy z sercem.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.