Nowi kandydaci na astronautów NASA zaprezentowani
Tego roku Mikołaj przyniósł wyjątkowy prezent grupie dziesięciu obywateli Stanów Zjednoczonych. Zostali oni bowiem wybrani na kandydatów na astronautów spośród 12 tysięcy aplikujących.
Kandydaci rozpoczną trwające dwa lata szkolenie w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona już w styczniu 2022 r. Składa się ono z pięciu głównych kategorii: obsługa i naprawa sprzętów i systemów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ćwiczenie kosmicznych spacerów, rozwijanie umiejętności inżynieryjnych, obsługa samolotu szkoleniowego T-38 i nauka języka rosyjskiego.
Kandydatami na astronautów zostali:
Nichole Ayers, 32 lata, pochodzi z Colorado, zdobyła licencjat z matematyki w U.S. Air Force Academy w Colorado Springs w 2011 r studiując rosyjski jako drugi kierunek. Kilka lat później ukończyła Rice University ze stopniem magistra z matematyki obliczeniowej i stosowanej. Ayers jest doświadczonym pilotem z wynikiem ponad 1150 wylatanych godzin, z czego 200 w bojowej operacji Inherent Resolve. Jest jedną z niewielu kobiet pilotujących samolot F-22 Raptor i poprowadziła pierwszą w dziejach bojową formację F-22 złożoną z samych kobiet w 2019 r.
Marcos Berríos, 37 lat, dorastał w Guaynabo w Portoryko. Pracował jako inżynier lotnictwa dla U.S. Army Aviation Development Directorate w Kalifornii należąc jednocześnie do rezerwy Powietrznej Gwardii Narodowej. Jest również pilotem, zdobył najpierw licencjat z inżynierii mechanicznej na MIT, następnie stopień magistra z tego samego kierunku, kończąc doktoratem z aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Stanford. Jako pilot wziął udział w ponad 110 misjach bojowych, wylatał 1300 godzin pilotując ponad 21różnych maszyn.
Christina Birch, 35 lat, wychowała się w mieście Gilbert w Arizonie. Zdobyła licencjat na uniwersytecie w Arizonie kończąc dwa kierunki – matematykę oraz biochemię i biofizykę molekularną. Po otrzymaniu stopnia doktora z bioinżynierii na MIT nauczała takiego przedmiotu na Uniwersytecie Kalifornijskim. Prowadziła również zajęcia ze stylu naukowego, czyli posługiwania się językiem używanym w tekstach o charakterze naukowym w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym.
Deniz Burnham, 36 lat, porucznik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Za swój dom uważa Wasillę – miasto w stanie Alaska. Odbywała staż w placówce NASA Ames Research Center w Silicon Valley w Kalifornii i służy w rezerwach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zdobyła licencjat z inżynierii chemicznej, a stopień magistra z inżynierii mechanicznej ukończyła na uniwersytecie w Los Angeles. Burnham jest również doświadczoną liderką w przemyśle energetycznym.
Luke Delaney, 42 lata, dorastał w Debary na Florydzie, były żołnierz Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Stopień licencjata z inżynierii mechanicznej zdobył w University of North Florida, a magistra z inżynierii lotniczej i kosmicznej w Naval Postgraduate School. Jako pilot ma na swoim koncie ponad 3700 wylatanych godzin w 48 różnych statkach powietrznych. Odbywał zarówno loty testowe, jak i bojowe biorąc udział w operacji Enduring Freedom. Delaney pracował także w NASA Langley Research Center.
Andre Douglas, 35 lat, pochodzi z Virginii. W U.S. Coast Guard Academy zdobył licencjat z inżynierii mechanicznej, magistra z tego samego kierunku na uniwersytecie w Michigan. Ukończył także studia magisterskie z architektury okrętowej i inżynierii morskiej również na uniwersytecie w Michigan. Kolejny stopień magistra zdobył z inżynierii komputerowej na Johns Hopkins University. Doktorat z inżynierii systemów robił na uniwersytecie George’a Washingtona. Służył w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako architekt okrętowy.
Jack Hathaway, 39 lat, pochodzi z Connecticut. Zdobył licencjat z fizyki i historii na U.S. Naval Academy i ukończył studia na Cranfield University w Anglii oraz U.S. Naval War College. Podczas swojej kariery pilota wylatał ponad 2500 godzin pilotując 30 różnych typów statków powietrznych, brał także udział w operacji Enduring Freedom i 39 misjach bojowych. Służył również jako pilot testowy samolotu McDonnell Douglas F/A-18.
Anil Menon, 45 lat, urodzony i wychowany w Minneapolis w Minnesocie. Pracował w SpaceX biorąc udział w przygotowaniu pierwszej załogowej misji, jaką była Demo-2. Jako oficer medyczny pracował także w NASA przy wielu misjach załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Menon jest praktykującym lekarzem w medycynie ratunkowej, udzielał pomocy także podczas trzęsienia ziemi w Haiti w 2010 i w Nepalu w 2015. Służył również w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Christopher Williams, 38 lat, dorastał w Potomac w Maryland. Licencjat z fizyki zdobył na uniwersytecie w Stanford, a doktorat z tego samego kierunku na MIT, gdzie prowadził badania z zakresu astrofizyki. Posiada tytuł fizyka medycznego zdobyty w Harvard Medical School. Pracował jako fizyk medyczny w departamencie radioterapii w Brigham oraz w Bostonie w instytucie Dany-Farber zajmującym się chorobami nowotworowymi. Był czołowym fizykiem w programie terapeutycznym z wykorzystaniem technologii MRI właśnie w tym instytucie.
Jessica Wittner, 38 lat , pochodząca z Kalifornii. Służyła jako pilot w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w stopniu komandora porucznika, była również pilotem testowym. Zdobyła licencjat z inżynierii lotniczej i kosmicznej na uniwersytecie w Arizonie i magistra z tego samego kierunku na U.S. Naval Postgraduate School. Pilotowała samolot F/A-18 w kilku formacjach.
Administrator NASA Bill Nelson przedstawił kandydatów słowami: „Dziś witamy dziesięciu nowych odkrywców, dziesięciu członków generacji Artemis, kandydatów na astronautów NASA 2021. Każdy z kandydatów posiada odpowiednie cechy, ale razem reprezentują kredo naszego kraju: E pluribus unum – z wielu, jeden”. Łącznie z nowymi kandydatami, NASA wybrała już 360 astronautów od czasu programu Mercury Seven w 1959 r. Przyszłym astronautom życzymy powodzenia i kosmicznej kariery!
Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.