Pierwszy lot SLS

0 komentarzy

Już rok mija od debiutanckiego startu rakiety Space Launch System. Najpotężniejsza rakieta od czasów Saturna V, obecnie ustępująca tylko Starshipowi, wystartowała 16 listopada 2022 roku o 7:47 czasu polskiego. Było to nowe otwarcie w historii amerykańskiej eksploracji Księżyca.

W trakcie bezzałogowej misji Artemis 1 rakieta SLS wyniosła w kosmos statek kosmiczny Orion. Celem startu było przetestowanie gotowości kapsuły do lotów załogowych, a także sprawdzenie w boju projektu samej rakiety SLS. Po pięciu dniach Orion dotarł na orbitę wokółksiężycową. Pozostawał tam przez 6 dni, w czasie których dokonał dwóch przelotów w pobliżu Srebrnego Globu. Najbliżej Księżyca kapsuła znajdowała się 5 grudnia, gdy zbliżyła się na odległość zaledwie 130 kilometrów.

Koniec misji Artemis 1 nastąpił 11 grudnia. Orion bezpiecznie wylądował w wodach Oceanu Spokojnego. I chociaż sam lot można uznać za sukces, to jednocześnie ciężko zapomnieć o 5 latach opóźnień, przekroczonym budżecie i wielu problemach technicznych, które nękały projekt. Załogowa misja Artemis II jest obecnie planowana na listopad 2024 roku. Czwórka astronautów wyruszy w kosmos wewnątrz kapsuły Orion, by okrążyć Księżyc i wrócić na Ziemię. Będzie to pierwszy lot człowieka ponad niską orbitę ziemską od czasu Apollo 17.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.