Pierwsze wystąpienie Ariane 6 w całej okazałości

0 komentarzy
Grafika: ESA/David Ducros

Pierwszy w pełni złożony model Ariane 6 stanął dziś w Gujańskim Centrum Kosmicznym! Wyczekiwana następczyni Ariane 5 to nowa ciężka rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rakieta składa się z pierwszego stopnia, czterech boosterów, drugiego członu, adaptera oraz owiewki i symulatora ładunku. Umieszczenie w konstrukcji górnego stopnia zwieńczyło proces składania pojazdu. Zespoły ESA, ArianeGroup oraz CNES (Francuska Agencja Kosmiczna) spędzą kilka kolejnych tygodni z Ariane 6 montując elementy łączące rakietę ze stanowiskiem startowym.

Ariane 6. Zdjęcie: ESA

Kolejnym krokiem będą testy zintegrowane, które pozwolą na ocenę i zatwierdzenie rakiety, platformy startowej i elementów obsługi naziemnej jako system startowy. Pojazd zostanie również zatankowany i opróżniony z paliwa, sprawdzone zostanie także oprogramowanie kontroli lotu.

Jeśli powyższe działania przyniosą pozytywne wyniki, przyjdzie czas na test statyczny nazywany „hot-fire”, który polega na odpaleniu silnika bez oderwania się rakiety od ziemi. W Gujańskim Centrum Kosmicznym testowany będzie silnik pierwszego stopnia, czyli Vulcain 2.1. Tymczasem podobnym sprawdzianom poddawany jest już wyjątkowy silnik drugiego członu – Vinci.

Jesteście ciekawi dalszych postępów? Nie zapomnijcie do nas zaglądać, już wkrótce więcej informacji o Ariane 6.

Czytaj podobne posty

Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
16 lutego 2022
Drugi sukces Astry, pierwsze satelity umieszczone na orbicie
Drugi sukces Astry, pierwsze satelity umieszczone na orbicie
15 marca 2022
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
30 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?