Pierwsze wystąpienie Ariane 6 w całej okazałości

0 komentarzy
Grafika: ESA/David Ducros
Grafika: ESA/David Ducros

Pierwszy w pełni złożony model Ariane 6 stanął dziś w Gujańskim Centrum Kosmicznym! Wyczekiwana następczyni Ariane 5 to nowa ciężka rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rakieta składa się z pierwszego stopnia, czterech boosterów, drugiego członu, adaptera oraz owiewki i symulatora ładunku. Umieszczenie w konstrukcji górnego stopnia zwieńczyło proces składania pojazdu. Zespoły ESA, ArianeGroup oraz CNES (Francuska Agencja Kosmiczna) spędzą kilka kolejnych tygodni z Ariane 6 montując elementy łączące rakietę ze stanowiskiem startowym.

Ariane 6. Zdjęcie: ESA

Kolejnym krokiem będą testy zintegrowane, które pozwolą na ocenę i zatwierdzenie rakiety, platformy startowej i elementów obsługi naziemnej jako system startowy. Pojazd zostanie również zatankowany i opróżniony z paliwa, sprawdzone zostanie także oprogramowanie kontroli lotu.

Jeśli powyższe działania przyniosą pozytywne wyniki, przyjdzie czas na test statyczny nazywany „hot-fire”, który polega na odpaleniu silnika bez oderwania się rakiety od ziemi. W Gujańskim Centrum Kosmicznym testowany będzie silnik pierwszego stopnia, czyli Vulcain 2.1. Tymczasem podobnym sprawdzianom poddawany jest już wyjątkowy silnik drugiego członu – Vinci.

Jesteście ciekawi dalszych postępów? Nie zapomnijcie do nas zaglądać, już wkrótce więcej informacji o Ariane 6.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *