Pierwsze satelity Amazona na orbicie

0 komentarzy
Zdjęcie: United Launch Alliance
Zdjęcie: United Launch Alliance

Amazon oficjalnie rozpoczyna Project Kuiper, czyli swoją megakonstelację internetową mającą bezpośrednio konkurować ze SpaceX’owym Starlinkiem. Dziś kilka minut po 20:00 czasu polskiego rakieta Atlas V wyniosła w kosmos dwa pierwsze prototypowe urządzenia. Oczywiście chcielibyśmy napisać o nich coś więcej, lecz firma, której załozycielem jest Jeff Bezos, ukrywa zarówno technikalia, jak i sam wygląd satelitów. Nawet transmisja ze startu zakończyła się tuż po separacji boostera Atlasa V, co jest typowe dla misji wojskowych. Czyżby satelity były tak innowacyjne, że Amazon musi chronić projekt przed konkurencją? Albo po prostu niezbyt estetycznie wyglądają?

Misja ta ma przetestować zastosowaną w satelitach technologię tak, aby firma mogła rozpoczął seryjną produkcję i wystrzeliwanie operacyjnych urządzeń w przyszłym roku. Przypomnijmy, że Amazon musi do 2026 roku na orbicie umieścić aż 3236 urządzeń pod groźbą nawet utraty licencji. Stąd też kontrakty na misje Project Kuiper przyznawane są niemalże wszystkim operatorom rakiet oprócz SpaceX (ULA, Arianespace, Blue Origin czy ABL Space Systems).

I dlatego Amazon postanowił zrezygnował z wystrzelenia prototypowych satelitów za pomocą opóźnionego Vulcana, a zamiast tego zamówił rakietę Atlas V. Dla Atlasa w wariancie 501 (5-metrowa owiewka, brak bocznych boosterów), był to dopiero ósmy i najprawdopodobniej ostatni lot.

Czytaj podobne posty