Blue Origin podaje NASA do sądu

0 komentarzy
Jeff Bezos, prezes Blue Origin
Jeff Bezos, prezes Blue Origin

Zarządzana przez Jeffa Bezosa firma Blue Origin podała NASA do sądu federalnego. Zarzucają agencji podjęcie błędnej decyzji przy wyborze zwycięzcy kontraktu na lądownik księżycowy programu Artemis.

Przypomnijmy, że w konkursie NASA miała wybrać dwie propozycje, ale finalnie zdecydowała się przyznać kontrakt jedynie firmie SpaceX. Swoją decyzję podyktowała ograniczonymi funduszami, jakie agencja otrzymała od Kongresu. Od tego czasu Blue Origin walczy o odzyskanie części nagrody sugerując, że ich projekt lądownika jest dużo lepszy od tego zaproponowanego przez firmę Elona Muska.

Projekt lądownika księżycowego Blue Origin

Najpierw wynik konkursu był oprotestowany w Biurze Odpowiedzialności Rządu USA (GAO), ale ten oddalił protest. Blue Origin oświadczyło wtedy, że wciąż nie zgadzają się z wynikami przetargu, ale rozumieją decyzję GAO, które ma ograniczoną wiedzę w tej materii. W międzyczasie opublikowali też dwie infografiki, w których krytykują rozwiązanie SpaceX. Zarzucają im wykorzystanie niesprawdzonych technologii oraz nieopłacalność spowodowaną potrzebą wystrzelenia od kilku do kilkunastu rakiet Starship.

Jak informuje dziennikarz Eric Berger, Blue Origin próbowało także negocjować z NASA umowę w sprawie lądownika księżycowego, ale te próby spełzły na niczym. Jeff Bezos chciał nawet wyłożyć ze swojej kieszeni 2 miliardy dolarów na ten projekt, których nie musiałaby płacić NASA, ale Amerykańska Agencja Kosmiczna nie dała się w ten sposób złamać.

Teraz sprawa trafia przed sąd Federalny. Kiedy Blue Origin wcześniej oprotestowało decyzję NASA, to SpaceX musiało wstrzymać oficjalne prace nad lądownikiem na ponad 90 dni. W rzeczywistości dalej pracowali nad rakietą Starship, ale nie mogli w żaden jawny sposób kontaktować się z NASA w sprawie planów budowy wersji księżycowej. Obecny pozew może z kolei jeszcze bardziej utrudnić działania SpaceX, ponieważ ta sprawa może ciągnąć się znacznie dłużej. Jak dowiedziało się Verge, Blue Origin jest tego świadome i robi to z premedytacją.

Projekt lądownika księżycowego SpaceX

To wszystko pokazuje, że Blue Origin jest pewne swego i nie boi się podejmować taktyki spalonej ziemi. Tu warto zauważyć, że chociaż sami nigdy nie zbudowali orbitalnego statku kosmicznego, to jednak przystąpili do przetargu jako National Team razem ze starymi wyjadaczami branży kosmicznej, którzy mają całą potrzebną wiedzę i doświadczenie do zbudowania lądownika. Chodzi tu o firmy Northrop Grumman oraz Lockheed Martin.

Jaki będzie finał tej sprawy? Czas pokaże, ale na pewno będziemy o tym informować na naszej stronie lub Facebooku. Póki co wiemy tylko, że podejście szefostwa Blue Origin do tej sprawy nie podoba się pracownikom firmy. Jak podaje przytoczony wcześniej Eric Berger, są oni zawstydzeni całą sytuacją.

Źródła: Verge, Eric Berger

Czytaj podobne posty

Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
20 lipca 2021
Lądujący Starship (wizja artysty, SpaceX)
Amerykański urząd kontroli opublikował raport w sprawie protestu Blue Origin
11 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?