Pamiętacie słynne „selfie” Perseverance i Ingenuity? NASA wyjaśnia jak powstało.

1 komentarz
Pierwsze selfie Perseverance
Pierwsze selfie Perseverance

Powyższe zdjęcie opublikowane 6 kwietnia 2021 przez NASA, wywołało niemałe emocje i dla wielu natychmiast stało się najlepszym marsjańskim „selfie”. W końcu na jednej fotografii możemy podziwiać Perseverance i Ingenuity w całej swej okazałości, a to wszystko na tle marsjańskiego krajobrazu.

Wykonanie takiego zdjęcia nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać i wymaga wiele pracy. Naukowcy z NASA JPL opublikowali film, w którym tłumaczą, w jaki sposób powstała ta fotografia. Jest to przede wszystkim efekt zaplanowanej sekwencji i połączenia 62 zdjęć z kamery WATSON. Zespoły JPL nad finalnym efektem pracowały kilka dni, jak również wykonywały symulacje takiego zdjęcia jeszcze na Ziemi. Obiektyw WATSONa nie jest sprzętem przystosowanym do pokrycia dużego fragmentu scenerii (jak np. przy obiektywie szerokokątnym). Jego głównym zadaniem jest fotografia skał, ich tekstury zdjęć z dużymi zbliżeniami pozwalającymi na naukową analizę, dlatego zdecydowano się na zebranie dużej ilości materiału pozwalającej na złożenie jednej fotografii.

Przy tworzeniu „selfie” NASA JPL współpracowała z MSSS (Malin Space Science Systems) z San Diego, czyli z twórcami kamery WATSON. Wyzwaniem okazało się również umieszczenie Ingenuity ze względu na jego niewielkie rozmiary. Jak widać, udało się sprostać i temu.

Tego typu zdjęcia pozwalają na ocenę stanu i bezpieczeństwa łazika, ale ich zadaniem jest również inspirowanie pokoleń entuzjastów kosmosu.

Nagranie wyjaśnia również często zadawane pytanie – dlaczego na zdjęciu nie widać ramienia, które go wykonało?

A teraz bonus! W nagraniu od NASA JPL możemy również słyszeć pracę robotycznego ramienia Perseverance podczas manewrowania WATSONem i wykonywania zdjęć. Dźwięki zostały zarejestrowane przez mikrofon łazika i może nie są jakieś spektakularne, ale doceni je każdy entuzjasta eksploracji kosmosu. Jest to również pierwszy raz, kiedy udało się zarejestrować dźwięki pracy robotycznego wysięgnika.

Choć stworzenie kultowego już „selfie” wymagało tygodnia pracy mnóstwa ludzi, a dodatkowo testów i symulacji, a także czasu ze strony łazika, to warto było. Poprzeczka ustawiona jest dosyć wysoko, ale czekamy na kolejne spektakularne fotografie z życia naszych marsjańskich robotów.

Czytaj podobne posty

Problemy wirolotu Ingenuity
Problemy wirolotu Ingenuity
11 maja 2022
Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały
Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały
7 września 2021
Jeff Bezos, prezes Blue Origin
Blue Origin podaje NASA do sądu
16 sierpnia 2021
Dyskusja (1 komentarz)
  • Marcin Gajda
    Marcin Gajda 30 czerwca 2021 20:48

    Bardzo interesujące, świetnie się czytało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?