Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały

0 komentarzy

Już 1 września na Ziemię dotarły dane wskazujące na powodzenie zdobycia pierwszej w historii próbki marsjańskiego gruntu. Po nieudanym manewrze w sierpniu, naukowcy wprowadzili jednak dodatkowy krok, jakim jest wykonanie wielu zdjęć probówki w różnym oświetleniu, by upewnić się, że fragment skały rzeczywiście znajduje się w jej wnętrzu. Historyczne wydarzenie potwierdziły kolejne zdjęcia z 6 września.

Perseverance dokonuje odwiertów za pomocą wiertła znajdującego się na końcu jego robotycznego ramienia. Choć myślimy o Perseverance jak o jednym łaziku, to jednak składa się on z kilku robotów asystujących w jego zadaniach. Przykładem może być właśnie Sample Catching System (SCS), czyli składający się z aż trzech robotów system pobierania próbek, którego częścią jest robotyczne ramię łazika. SCS zawiera aż 9 różnych wierteł i jeszcze jedno mniejsze ramię, służące do przemieszczania tubek z próbkami do wnętrza łazika.

Odwiert w skale nazwanej Rochette wykonany przez Perseverance.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Podczas wiercenia, wewnątrz wiertła znajduje się tubka, służąca później do przechowywania materiału. Perseverance przywiózł ze sobą aż 43 takie tubki. Po zebraniu z wnętrza skały próbki niewiele szerszej od ołówka, łazik przesunął urządzenia, by dało się sfotografować je za pomocą kamery Mastcam-Z. Następnie wiertło wraz z tubką zostaje poddane pięciokrotnemu działaniu jednosekundowych wibracji, co pozwala próbce spaść głębiej w probówce, oraz pozbyć się nadmiarowego materiału. Po takiej procedurze konieczne jest powtórzenie zdjęć, ale z powodu słabego oświetlenia zebrane fragmenty skały nie były już widoczne w tubce. Właśnie dlatego zdjęcia wykonano ponownie w kolejnych dniach, zanim oficjalnie potwierdzono sukces misji.

Na zdjęciu widzimy wnętrze tubki po dokonaniu odwiertu, oraz po wspomnianym wyżej manewrze z krótkimi wibracjami.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Próbka z wnętrza skały jest zatem bezpieczna w hermetycznej, tytanowej tubce i w przyszłości zostanie zabrana na Ziemię w ramach programu Mars Sample Return. Obecnie tubka oznaczona numerem 266 spoczywa we wnętrzu łazika. Dzięki zebranemu materiałowi dowiemy się wiele o wczesnych rozdziałach ewolucji Marsa, choć potrzeba jeszcze wielu próbek, by dowiedzieć się całej historii. W Kraterze Jezero pozostaje jeszcze wiele miejsc do zbadania i jest na to czas, gdyż powrót kapsuły z pobranymi materiałami planowany jest dopiero na lata trzydzieste XXI wieku. Niemniej mamy do czynienia z ogromnym sukcesem i pozostaje nam czekać na kolejne udane manewry dzielnego łazika Perseverance.

Czytaj podobne posty

Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE
Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE
25 sierpnia 2021
Łazik Zhurong jeździ po Marsie. Ostatnio dojechał do swojego spadochronu.
Łazik Zhurong jeździ po Marsie. Ostatnio dojechał do swojego spadochronu.
15 lipca 2021
Pierwsze selfie Perseverance
Pamiętacie słynne „selfie” Perseverance i Ingenuity? NASA wyjaśnia jak powstało.
27 czerwca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?