Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały

0 komentarzy
0

Już 1 września na Ziemię dotarły dane wskazujące na powodzenie zdobycia pierwszej w historii próbki marsjańskiego gruntu. Po nieudanym manewrze w sierpniu, naukowcy wprowadzili jednak dodatkowy krok, jakim jest wykonanie wielu zdjęć probówki w różnym oświetleniu, by upewnić się, że fragment skały rzeczywiście znajduje się w jej wnętrzu. Historyczne wydarzenie potwierdziły kolejne zdjęcia z 6 września.

Perseverance dokonuje odwiertów za pomocą wiertła znajdującego się na końcu jego robotycznego ramienia. Choć myślimy o Perseverance jak o jednym łaziku, to jednak składa się on z kilku robotów asystujących w jego zadaniach. Przykładem może być właśnie Sample Catching System (SCS), czyli składający się z aż trzech robotów system pobierania próbek, którego częścią jest robotyczne ramię łazika. SCS zawiera aż 9 różnych wierteł i jeszcze jedno mniejsze ramię, służące do przemieszczania tubek z próbkami do wnętrza łazika.

Odwiert w skale nazwanej Rochette wykonany przez Perseverance.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Podczas wiercenia, wewnątrz wiertła znajduje się tubka, służąca później do przechowywania materiału. Perseverance przywiózł ze sobą aż 43 takie tubki. Po zebraniu z wnętrza skały próbki niewiele szerszej od ołówka, łazik przesunął urządzenia, by dało się sfotografować je za pomocą kamery Mastcam-Z. Następnie wiertło wraz z tubką zostaje poddane pięciokrotnemu działaniu jednosekundowych wibracji, co pozwala próbce spaść głębiej w probówce, oraz pozbyć się nadmiarowego materiału. Po takiej procedurze konieczne jest powtórzenie zdjęć, ale z powodu słabego oświetlenia zebrane fragmenty skały nie były już widoczne w tubce. Właśnie dlatego zdjęcia wykonano ponownie w kolejnych dniach, zanim oficjalnie potwierdzono sukces misji.

Na zdjęciu widzimy wnętrze tubki po dokonaniu odwiertu, oraz po wspomnianym wyżej manewrze z krótkimi wibracjami.
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Próbka z wnętrza skały jest zatem bezpieczna w hermetycznej, tytanowej tubce i w przyszłości zostanie zabrana na Ziemię w ramach programu Mars Sample Return. Obecnie tubka oznaczona numerem 266 spoczywa we wnętrzu łazika. Dzięki zebranemu materiałowi dowiemy się wiele o wczesnych rozdziałach ewolucji Marsa, choć potrzeba jeszcze wielu próbek, by dowiedzieć się całej historii. W Kraterze Jezero pozostaje jeszcze wiele miejsc do zbadania i jest na to czas, gdyż powrót kapsuły z pobranymi materiałami planowany jest dopiero na lata trzydzieste XXI wieku. Niemniej mamy do czynienia z ogromnym sukcesem i pozostaje nam czekać na kolejne udane manewry dzielnego łazika Perseverance.

Czytaj podobne posty

0
Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE
25 sierpnia 2021
0
Łazik Zhurong jeździ po Marsie. Ostatnio dojechał do swojego spadochronu.
15 lipca 2021
Pierwsze selfie Perseverance
1
Pamiętacie słynne „selfie” Perseverance i Ingenuity? NASA wyjaśnia jak powstało.
27 czerwca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
    Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?