Problemy wirolotu Ingenuity

1 komentarz
Ingenuity + Perseverance (NASA/JPL)

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że 3 maja utraciła kontakt ze znajdującym się na powierzchni Marsa wirolotem Ingenuity. Stało się to w efekcie spadku naładowania baterii urządzenia poniżej określonego poziomu i wyłączenia się jego układu sterującego.

Wirolot Ingenuity został zaprojektowany do działania na Marsie przez 30 dni i jego celem było wykonanie zaledwie 5 lotów mających sprawdzić technologię unoszenia się w marsjańskiej atmosferze. Po tym okresie jego misja została jednak rozszerzona i urządzenie do tej pory towarzyszy łazikowi Perseverance w badania powierzchni Czerwonej Planety. Od dnia wylądowania na Marsie Ingenuity wykonał już 27 lotów i przeleciał łącznie aż 7 kilometrów.

Od pewnego czasu inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory obserwowali jednak spadający poziom naładowania baterii wirolotu. Było to efektem nałożenia się dwóch czynników. Po pierwsze panele słoneczne Ingenuity są mocno zakurzone, a po drugie (jak na złość) w miejscu, gdzie znajduje się wirolot, nadciąga marsjańska zima. Cechuje się ona większą ilością pyłu zawieszonego w atmosferze Czerwonej Planety oraz ogólną mniejszą dostępnością światła słonecznego. Punkt krytyczny nastąpił 3 maja, kiedy z powodu niewydajności paneli słonecznych układ sterujący Ingenuity postanowił wyłączyć całe urządzenie w celu ochrony delikatnych wewnętrznych komponentów.

Wizualizacja Ingenuity na powierzchni Marsa (NASA/JPL)

W tym momencie Ingenuity nie tylko przestał reagować na polecenia przesyłane mu przez łazik Perseverance, ale także stracił możliwość ogrzewania swoich podzespołów, co jest niezbędne do ich przetrwania w marsjańskim klimacie. Na szczęście taka sytuacja nie trwało długo, gdyż następnego dnia rano światła słonecznego wystarczyło do podładowania baterii i urządzenie znowu odżyło. Niestety, nawet chwilowy zanik zasilania wiąże się u Ingenuity ze zresetowaniem się zegara systemowego. Wybudzony wirolot nie wiedział, jaki jest dzień i jaka godzina. Nie wiedział zatem, kiedy Perseverance będzie nasłuchiwał jego sygnału.

Tu do akcji wkroczyli inżynierowie z JPL. Wiedząc, że Ingenuity może włączyć się w każdej chwili i zapewne nie będzie zsynchronizowany z łazikiem, rozkazali Perseverance, by nasłuchiwał sygnału wirolotu non stop. Plan się powiódł. Po blisko 24 godzinach, 5 maja łazik wychwycił sygnał Ingenuity. Mały towarzysz był w dobrym stanie, a jego bateria naładowała się do 41%.

Widoczny z daleka Ingenuity w trakcie lotu (NASA/JPL)

To jednak nie był koniec wyzwań dla zespołu pracującego nad tą misją. Jak się okazało, baterie Ingenuity zostały rozładowane w nocy przez grzałki, które włączają się, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej -15°C. Aby zatem umożliwić wirolotowi ciągłe działanie, inżynierowie odpowiedzialni za urządzenie postanowili obniżyć granicę, przy której włącza się ogrzewanie podzespołów. Od teraz będzie ona wynosić -40°C. Grzałki jednak nie będą działać aż do wyczerpania baterii, tylko wyłączą się szybciej, by oszczędzić energię zmagazynowaną za dnia.

Priorytetem dla inżynierów jest, by utrzymywać z Ingenuity kontakt, dać baterii naładować się do pełna i być może za parę dni powrócić do wykonywania lotów rozpoznawczych na rzecz Perseverance. Takie podejście, z nieogrzewaniem urządzenia w nocy, naraża jednak podzespoły Ingenuity na działanie mroźnej marsjańskiej zimy. Najbliższy okres będzie więc bardzo niebezpieczny dla małego towarzysza łazika.

Czy to oznacza, że zbliża się kres życia Ingenuity, małego wirolotu, który już dawno przekroczył wszelkie stawiane wobec niego oczekiwania? Być może tak. Cieszmy się jednak z każdego dnia, kiedy wciąż służy poznawaniu tajemnic Marsa. I trzymajmy kciuki, by robił to jak najdłużej.

Źródło: NASA, ArsTechnica

Czytaj podobne posty

Pierwsze selfie Perseverance
Pamiętacie słynne „selfie” Perseverance i Ingenuity? NASA wyjaśnia jak powstało.
27 czerwca 2021
Dyskusja (1 komentarz)
  • Łukasz
    Łukasz 11 maja 2022 11:12

    Świetny post, dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?