Pierwszy etap ustawiania segmentów lustra Webba

0 komentarzy
Zdjęcie: Northrop Grumman, NASA/Chris Gunn
Zdjęcie: Northrop Grumman, NASA/Chris Gunn

Opublikowano kolejne zdjęcie świadczące o tym, iż proces ustawiania segmentów głównego zwierciadła teleskopu przebiega prawidłowo! Finalna fotografia przedstawia 18 świetlnych punktów ułożonych w heksagonalną formację, co świadczy o tym, że przestawione zostały wszystkie segmenty.

Kontynuacja skomplikowanej procedury odbywa się z wykorzystaniem światła tej samej gwiazdy HD 84406, która była bohaterką pierwszego zdjęcia Webba. Wspomniana fotografia pozwoliła zapoczątkować ustawianie segmentów lustra głównego. W kolejnym kroku udało się ułożyć te niepozorne punkty świetlne w kształt heksagonu, co w praktyce oznacza iż każdy z segmentów zwierciadła został odpowiednio przestawiony. Zakończyło to pierwszą fazę ustawiania zwierciadła.

Mozaika z osiemnastu zdjęć gwiazdy. Każdy punkt podpisany jest oznaczeniem segmentu, który odpowiada za wykonanie zdjęcia. Źródło: NASA/STScI/J. DePasquale

Drugim etapem będzie ogólna korekcja dużych niezgodności w pozycjonowaniu segmentów, a także aktualizacja ustawienia zwierciadła wtórnego. Pozwoli to na uzyskanie większej ostrości zdjęć. W kolejnej fazie nastąpi „stacking” zdjęć, czyli nakładanie jednego na drugie w celu otrzymania finalnej i ostrej fotografii gwiazdy, która będzie już tylko jednym obiektem, a nie osiemnastoma kropkami światła.

Dzięki udostępnianiu tego typu aktualizacji ze strony zespołów pracujących nad teleskopem, mamy unikalną możliwość obserwowania, jak zwierciadło główne powoli nabiera kształtów, dostarczając coraz lepszych i precyzyjnych fotografii. Na pierwsze zdjęcia będące już nie fotografiami testowymi, a efektem pracy teleskopu, poczekamy jeszcze kilka miesięcy.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *