Nietypowy start Falcona Heavy

0 komentarzy
Zdjęcie: SpaceX
Zdjęcie: SpaceX

Aktualizacja: Start jest aktualnie planowany na 1:29 w nocy z 28 na 29 kwietnia. Natomiast nieco ponad dwie godziny wcześniej z pobliskiej platformy startowej wystartować ma Falcon 9 z dwoma satelitami systemu komunikacyjnego O3b mPOWER.

Aktualizacja 2: Start Falcona Heavy 29 kwietnia został przerwany. Aktualnie rozpoczęcie misji jest planowane na 1:29 w nocy z 30 kwietnia na 1 maja.

Tej nocy o 1:29 naszego czasu, po paru przesunięciach, z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego ma wystartować szósty egzemplarz rakiety Falcon Heavy. Dlaczego określamy ten lot mianem nietypowego? Po raz pierwszy bowiem żaden z trzech boosterów rakiety nie zostanie odzyskany, a to za sprawą masy ładunku i energetycznie wymagającej orbity. Po zakończeniu lotu, w oceanie rozbije się nieużywany wcześniej rdzeń oraz doświadczone już boczne boostery. Jeden ma za sobą aż siedem misji, a drugi dwie.

Głównym ładunkiem będzie prawie 6,5-tonowy ViaSat-3 Americas, czyli zbudowany przez Boeinga satelita komunikacyjny. Docelowa konstelacja składająca się z trzech geostacjonarnych urządzeń ma zapewnić dostęp do Internetu na całym świecie. Ponadto między owiewkami znalazły się także mniejsze ładunki, takie jak Arcturus mający oferować usługi telewizji szerokopasmowej na Alasce czy platforma dla innych urządzeń i eksperymentów G-Space 1. Całość oddzieli się od rakiety niemalże na docelowej orbicie geostacjonarnej, co pozwoli zaoszczędzić paliwo satelity ViaSat-3.

Czytaj podobne posty